عوامل مؤثر بر هزینه طراحی صحنه

0
19

طراحی صحنه در هر دو تئاتر و سینما امری ضروری است. بدون طراحی صحنه درست، نمی‌توان که پیام متن را منتقل کرده و با مخاطب ارتباط برقرار کرد. با این حال، در این هنر، مثل هر بخش دیگری از سینما و تئاتر، محدودیت‌هایی برای خلاقیت افراد مشغول در این حوزه وجود دارد. یکی از عواملی که موجب این محدودیت‌ها شده است، هزینه کار طراحی صحنه است. در خیلی از اوقات، به دلیل هزینه‌هایی که ممکن است اجرای یک دکور با خود به همراه داشته باشد، طراح، طرح اولیه خود را تغییر دهد. ما در این مقاله قصد داریم تا به تعدادی از عوامل مؤثر بر هزینه طراحی صحنه در سینما و تئاتر بپردازیم.

در تئاتر

به صورت معمول، می‌توان ادعا کرد که هزینه طراحی صحنه در تئاتر، پایین‌تر از سینما است. این موضوع به این دلیل است که فضای صحنه در تئاتر محدود‌تر از سینما است. همینطور، اغلب برای طراحی صحنه در تئاتر به جزئیات کمتری احتیاج است. در مقاله تفاوت‌های طراحی صحنه تئاتر و سینما بیشتر به این موضوع پرداخته شده که شما برای مطالعه آن می‌توانید به مجله فرواک مراجعه نمائید.
 با این وجود، این به این معنی نیست که طراحی صحنه در تئاتر با خود هزینه ای به همراه ندارد. خیلی از نمایش‌های پر زرق و برق تئاتر نیز هستند که با هزینه‌ای بسیار بالا ساخته می‌شوند. برای مثال، ساخت یک عروسک 20 فوتی گوریل برای صحنه “کینگ کونگ” برای سازندگان این تئاتر موزیکال چندان ارزان نبوده است. هزینه کل ساخت این نمایش حدود 35 میلیون دلار تخمین زده شده است که بخش زیادی از آن موبوط به ساخت دکور و صحنه آن بوده است.

این گوریل غول پیکر در واقع عروسک خیمه شب بازی بزرگی است که حرکاتش توسط افرادی که در عکس بالا نیز قابل مشاهده هستند کنترل می‌شود. باید قابل باور بودن این عروسک، به ویژه در مواجهه و ارتباطش با شخصیت اصلی زن مشخص باشد. به علاوه، با توجه به متن و قصه نمایش، حجم و اندازه او هم می‌بایست در حدی باشد که بتوان او را کینگ کونگ نامید. در کنار اندازه بزرگ عروسک، باید امنیت افراد نیز در نظر گرفته شود. گروه طراحی صحنه باید تمام این‌ها را در نظر گرفته و این گوریل را به گونه طراحی کرده و با متریالی بسازند، که قابل کنترل و باورپذیر باشد.
البته باید در نظر گرفت که دست طراحان صحنه در تئاتری که تصویرش را مشاهده می‌کنید باز بوده است. این اثر، یکی از تولیدات گران قیمت برادوی و به لحاظ بودجه تأمین بوده است. پس می‌توان گفت، مواد و متریالی که برای ساخت عناصر صحنه به کار می‌روند، اندازه دکور ساخته شده، کاربرد آن و بودجه در نظر گرفته شده برای کل پروژه، از عوامل مؤثر بر هزینه‌های طراحی صحنه در تئاتر به شمار می‌روند.

در سینما

می‌توان ادعا کرد که به طور کلی، دلایلی که برای هزینه‌های طراحی صحنه در تئاتر ذکر کردیم، برای سینما نیز صادق است. با این حال، عوامل دیگری نیز وجود دارند که مخصوص به محیط و طبیعت سینما هستند. در واقع، عوامل بسیاری بر هزینه طراحی صحنه اثر می‌گذارند که در هر آثار سینمایی، میزان ایفای نقش آن‌ها متفاوت است. بر اساس ژانر، فیلمنامه، خواسته کارگردان، جلوه‌های بصری و تجهیزات به کار رفته، هزینه طراحی صحنه سینما متفاوت خواهد بود.
همچنین این امکان وجود دارد که به دلیل اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی، وسایل و اجسام داخل صحنه در روند فیلمبرداری آسیب ببینند و مجری صحنه دوباره مجبور به تهیه و آماده‌سازی آن‌ها بشود. حوادثی که ممکن است سر صحنه فیلم رخ بدهد، می‌تواند هزینه‌های طراحی صحنه را افزایش دهد؛ مانند فیلم‌های جنگی که انفجار نادرست، به دیگر ابزار داخل صحنه آسیب برساند.
بنابراین، استفاده بیشتر و اساسی‌تر از انواع جلوه‌های ویژه در طراحی صحنه سینما، مهم‌ترین تفاوت در عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌ها هستند.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی داشتیم تا به تعدادی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر هزینه‌ طراحی صحنه بپردازیم. در آخر می‌توان نتیجه گرفت که طراحی و اجرای هر گونه طراحی صحنه در تئاتر و سینما، کاری پر چالش و هزینه‌بر است. نوع اثر و متن آن در این موضوع بسیار پر اهمیت به حساب می‌آید. بودجه تولید باید با متن تناسب داشته باشد و تنها در این صورت است که طراحی‌صحنه آن نیز به خوبی انجام می‌گیرد. مخاطب گرامی، اگر شما به این حوزه و مطالعه بیشتر در مورد آن علاقمندید، می‌توانید با مراجعه به دیگر مقالات مجله فرواک، اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید