تفاوت طراحی گریم تئاتر و سینما

0
19

هدف اصلی گریم تئاتر و سینما، ایجاد فضای واقعی و شخصیت‌های باورپذیر برای مخاطبان است. گریمورها با استفاده از تکنیک‌های مختلف، چهره بازیگران را به گونه ای تغییر می‌دهند که با شخصیتی که قرار است ایفا کنند، مطابقت داشته باشد. گریم سینما و گریم تئاتر هر دو برای بهبود عملکرد و کمک به بازیگران برای تبدیل شدن به شخصیت‌های مختلف استفاده می‌شوند. در مجموع، گریم سینما و تئاتر از نظر اهداف، تکنیک‌ها، و ابزارها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. گریمورهای سینما و تئاتر با استفاده از دانش و مهارت خود، چهره بازیگران را به گونه ای تغییر می دهند که با فضای نمایش و انتظارات مخاطبان هم‌سو باشند. با این حال، چند تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

برخی از تفاوت‌های اساسی گریم تئاتر و سینما:

همان‌طور که قبل‌تر نیز به آن اشاره کردیم، گریم سینما و تئاتر هر دو شکلی خاص از آرایش هستند که در صنعت سرگرمی استفاده می‌شوند. در این مقاله، ما قصد داریم تا این دو شکل از انواع هنر و تفاوت‌های موجود در ماهیت و نحوه عملکرد کلی آن‌ها را بررسی کنیم.

اولین تفاوتی که برای گریم سینما و تئاتر می‌توان در نظر گرفت، جایگاهی است که مخاطب در آن به تماشای اثر می‌نشیند؛ در سینما، مخاطب بسیار به بازیگر نزدیک‌تر است تا در تئاتر. به همین سبب، گریم سینما می‌تواند نسبتاً ظریف‌تر و طبیعی‌تر باشد. از سوی دیگر، گریم تئاتر برجسته‌تر و اغراق آمیزتر است تا از دورترین فاصله در سالن هم توسط تماشاگر دیده شود.

گریم تئاتر معمولاً برای تمرکز بر ویژگی‌ها یا ظاهر یک بازیگر روی صحنه استفاده می‌شود. در ادامه این هدف و کارکرد نیز می‌توان ادعا کرد گریم تئاتر عموماً شدیدتر، نمایشی‌تر و به اصطلاح، اگزجره‌تر از گریم سینما است. از طرفی دیگر، گریم سینما با استفاده از تکنیک‌های گریم و جلوه‌های ویژه، برای ایجاد یک ظاهر یا شخصیت در روند فیلم به کار می‌رود. هدف گریم سینما در مقایسه با گریم تئاتر این است که بازیگر در صفحه نمایش خوب به‌نظر برسد. در این رسانه، گریم لزوماً به تقویت ویژگی‌ها یا احساسات او نمی‌پردازد. در نتیجه می‌توان گفت در گریم سینما، بیشتر مقصود این است که ظاهر طبیعی بازیگران حفظ شود و در تئاتر، گریم سعی می‌کند به بازی آن‌ها اضافه کند.

علاوه بر این، گریم تئاتر باید بادوام باشد و در برابر سختی‌های اجرا زنده مقاومت کند؛ در حالی که گریم سینما را می‌توان در طول وقفه‌های فیلمبرداری یا حتی در تدوین، ویرایش کرد. پس نوع مواد و متریال استفاده شده نیز می‌تواند که با همدیگر متفاوت باشند. در ادامه این موضوع، گریم سینما را اغلب باید با نور و سایر جنبه‌های فنی فیلمبرداری مطابقت دهیم؛ این کارکرد هم خود، باعث ایجاد تفاوت در مواد و وسایل می‌شود. زاوبه دوربین و نزدیک بودن صورت و پوست بازیگر به دوربین نیز در این امر اثرگذار است. چراکه حتی کوچک‌ترین جزئیات بافت پوست بازیگران می‌توانند توسط تماشاگر مشاهده شوند.

با این حال، در تئاتر خبری از دوربین‌های فیلمبرداری نیست. شما اگر در سالن نمایش در صندلی‌های ردیف اول هم نشسته باشید، تصویر چندان واضحی از پوست بازیگر ندارید. به همین سبب، تصویر و پیام دیداری کلی، آن‌چیزی است که گریم تئاتر سعی در نشان دادن آن دارد. جزئیات پوست بازیگر اهمیت ندارد. گریم‌ها در تئاتر، بنا به سبک نمایش و خواست کارگردان، ممکن است که حتی نمادین بوده و تلاشی برای واقع‌گرایانه بودنشان به کار نرود. به همین سبب، مواد و متدهای استفاده شده، و همین‌طور نگاهی که مخاطب به گریم تئاتر در مقایسه با گریم سینما دارد از نوع و تعریف کاملاً متفاوتی است. می‌توان گفت گریم تئاتر ماهیت خلاقانه و نمایشی بیشتری دارد، در حالی که گریم سینما بر ایجاد حس رئالیسم و باورپذیری متمرکز است.

سخن پایانی

به‌طور کلی، تفاوت گریم سینما و تئاتر در کاربرد و هدف آن است. متوجه شدیم که تفاوت‌های اساسی میان این دو گریم به فاصله بین مخاطب و بازیگر، نورپردازی، زاویه دوربین در سینما و… بستگی دارد. در نهایت می‌توان اینگونه گفت که برای درک تفاوت میان چگونگی گریم تئاتر و سینما، شما ابتدا باید با تفاوت‌های این دو حوزه آشنا باشید و آن‌ها را درک کنید. چراکه فرق‌هایی که میان این دو نوع از گریم هستند نیز به همان تفاوت‌های بنیادین بر می‌گردند. در مقالات دیگر مجله فرواک، ما به صورت مفصل‌تری به هر یک از رشته‌های گریم در تئاتر و گریم در سینما پرداخته‌ایم. شما علاقمندان می‌توانید با مراجعه به دسته‌بندی‌های آنان، در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید