چگونه کارگردان تئاتر شویم؟

0
27

کارگردانی تئاتر، هنری است که شامل رهبری و نظارت بر خلق یک اثر نمایشی می‌شود. کارگردان تئاتر کسی این که دورنمای هنری کار را در نظر می‌گیرد. او همچنین اطمینان حاصل می‌کندکه تمام مراحل در راستای این دورنما به انجام برسند. همین‌طورکارگردان کسی است که تهیه کننده با مشورت او عوامل را انتخاب می‌کند و متن نویسنده طبق ایده‌های او به اجرا می‌رود.
در جامعه تئاتر، آدم‌های بسیاری وجود دارند که می‌خواهند به حرفه کارگردانی ورود پیدا کنند. بعضی از آن‌ها در بخش‌های دیگری در تئاتر مشغول هستند و برخی می‌خواهند که از ابتدا با عنوان کارگردان فعالیت خود را شروع کنند. در هر حال و در هر یک از این حالات، برای اینکه بدانیم چگونه کارگردان تئاتر شویم، باید مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته را کسب کنیم. در ادامه مقاله، به تعدادی از ضروری‌ترین این مهارت‌ها می‌پردازیم.

برای اینکه کارگردان تئاتر شویم، چه مهارت‌هایی مورد نیاز است؟

کارگردان یکی از مهم‌ترین افراد در ساخت هر تئاتری است و وظایف و مسئولیت‌های بسیاری را نیز بر عهده دارد. به همین علت است که او می‌بایست مهارت‌های مناسب برای انجام هر یک از این وظایف را در خود پرورش دهد. نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که یادگیری این مهارت‌ها بدون انجام دادن آن‌ها ممکن نیست! به همین علت، شروع کار مهم‌ترین بخش آن است؛ چه در سِمَت‌های دیگر و چه به عنوان کارگردان در کارهای کوچک‌تر. از مهم‌ترین مهارت‌هایی که به عنوان یک کارگردان می‌توان یاد گرفت به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

درک و بررسی متن نمایشنامه: خوانش درست متن برای به اجرا در آوردن آن الزامی است. متن اولین و مهم‌ترین ابزار در دست کارگردان است. کارگردان متن را می‌خواند، مضمون آن را درک می‌کند و جزئیات داستان که از آن‌ها می‌تواند برای انتقال مضمون استفاده کند را می‌یابد. مرجع اصلی او برای بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها در حین ساخت اثر نیز متن خواهد بود. پس شاید بتوان گفت که خواندن درست متون دراماتیک (داستانی-نمایشی) از اولین مهارت‌هایی است که افراد برای ورود به عرصه کارگردانی باید آن‌ را فرا گیرند.

هدایت بازیگران: همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شده است، کارگردان به مثابه رهبر یک اثر نمایشی است. بازیگران نیز از اساسی‌ترین مهره‌های صحنه تئاتر به شمار می‌روند. در واقع بازیگران تنها افرادی هستند که مخاطب آن‌ها را می‌بیند و به صورت مستقیم با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. بازیگران در کنار گروه‌های گریم و طراحی نور، صحنه و لباس، ایده‌های کارگردان را به تماشاگران ارائه می‌دهند. به همین جهت، ضروری است که یک کارگردان گروه بازیگران نمایش‌اش را هدایت کرده و مطمئن شود که کار آ‌ن‌ها مطابق با تصویری است که او در نظر دارد.

شناخت کافی از طراحی نور، صحنه و لباس: بالاتر نیز گفته شد که گروه نور و صحنه و لباس من جمله افرادی هستند که ایده‌های کارگردان را به تصویر می‌کشند. به همین جهت، اگر فردی قصد دارد تا کارگردان خوبی بشود می‌بایست در این زمینه‌ها نیز به اندازه کافی مطالعه داشته باشد؛ با این کار او می‌تواند تعامل درستی با گروه‌های ذکر شده در تئاتر داشته باشد، نظرات و فعالیت‌های آن‌ها را بهتر درک کرده و به آن‌ها در پیاده کردن ایده‌هایش کمک کند.

سخن آخر

کارگردانی یک نمایش تئاتر، مسئولیت بسیار بزرگی است. برای به عهده گرفتن و انجام این مسئولیت فراگیری مهارت‌های مورد نیاز آن ضروری است. البته باید توجه داشت که کسب این مهارت‌ها بدون استفاده از آن‌ها عملاً بی‌فایده به حساب می‌آید. در واقع، جواب دادن به پرسش چگونه کارگردان شویم بر روی کاغذ امکان‌پذیر نیست. برای کارگردان شدن احتیاج است تا آن را تجربه کرد.
پس می‌توان گفت که شما این امکان را دارید که با شرکت در کلاس‌های مختلف در آموزشگاه‌ها و یا تحصیل در دانشگاه مهارت‌های مربوط به رشته کارگردانی را فرابگیرید؛ با این حال، شما می‌بایست با عضو شدن در گروه‌های مختلف تئاتری و کار کردن به عنوان کارآموز و دستیار، به کسب تجربه نیز بپردازید تا به مرور زمان راه خود را به عرصه کارگردانی تئاتر باز کنید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید به دسته‌بندی کارگردانی تئاتر در مجله فرواک مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید