کارگردانی به زبان ساده

0
28

فعالیت جدی کارگردان در دو بُعد مختلف صورت می‌گیرد. نخستین بُعد، همان جنبه هنری و خلاقانه است؛ کارگردان باید با شیوه‌های کارگردانی فیلم‌ و تئاتر‌های برجسته، سبک کارگردانی افراد شاخص و… آشنایی خوبی داشته‌باشد. دومین جنبه، به مدیریت و راهنمایی مرتبط است. یک کارگردان می‌داند چطور به خوبی هدایت کند؛ افراد را برای نمایش بهترین عملکرد خود، ترغیب کرده و درنهایت همه عوامل را به سمت یک هدف مشترک پیش می‌برد. البته همان‌طور که می‌دانید سینما و تئاتر فعالیت‌هایی به شدت گروهی هستند؛ به این معنی که حتی عملکرد ضعیف یک عضو نیز در کیفیت نهایی اثر، مشخص و مشهود است. به همین علت است که باید اطمینان حاصل شود که تمام فعالیت‌ها به درستی انجام می‌شوند. در ادامه این مطالب به مبحث کارگردانی زبان ساده می‌پردازیم.

نکاتی مهم درباره کارگردانی

کارگردان، در هر اثر هنری، به هدایت و رهبری حرفه‌ای تیم می‌پردازد. درواقع، وظیفه اصلی او به ایجاد ارتباطی سازنده با عوامل برمی‌گردد. استفاده از تخصص حرفه‌ای افراد مختلف برای به تصویر کشیدن ایده‌های شخصی، از مباحث اصلی کارگردانی است. کارگردانی به زبان ساده، همان بازیگردانی، بررسی گریم، نورپردازی و هماهنگی با طراح صحنه و لباس است. نوع نگاه کارگردان تأثیر شگرفی بر نتیجه نهایی هر اثر می‌گذارد.
نکته بسیار مهم در کارگردانی همان کنترل شرایط سخت و هدایت دست‌اندرکاران است. شرایط کار هنری ممکن است بالا و پایین‌های بسیاری داشته باشد. راضی نگه داشتن افراد و تشویق آن‌ها به ادامه دادن کار حتی در سخت‌ترین شرایط، از دیگر وظایف مهم کارگردانان است. برای مثال، فکر کنید محل فیلمبرداری در روستایی برفی باشد و فیلمبرداری پروژه ماه‌ها طول بکشد. دلگرمی و راهنمایی عواملی که ماه‌ها در شرایطی چالش‌برانگیز با پروژه همکاری کرده‌اند، نیاز به روحیه‌ای قوی و هدایت‌کننده دارد.

اعتماد کردن به تخصص افراد نیز از نکات قابل توجه در کارگردانی است. هرچند که همه باید زیرنظر کارگردان فعالیت کنند، اما اعتماد کردن به افراد مشغول در پروژه و بررسی دقیق کار‌هایشان نتیجه خوبی رقم می‌زند. به صورت کلی، کارگردان باید در کنار پیش‌برد اهداف و ایده‌های خود، از تجارب متخصصان نیز استفاده کند. به همین منظور، ارتباطات اجتماعی سازنده از مهم‌ترین صفات موردنیاز او به شمار می‌روند.
البته لازم به ذکر است که کارگردان در کنار تمام وظایف سخت و چالش‌برانگیز خود، دستیارانی دارد. حضور فعال و اصولی دستیاران باعث می‌شود تا روند تولید اثر با مشکلات کمتری مواجه شود.‌ کارگردان، مهره اصلی در حرکت از متن به تصویر است. درواقع، او پس از خواندن و تجزیه تحلیل دقیق متن، باید ایده و هدفش را به صورت شفافی برای تمامی عوامل اعم از بازیگر، تهیه‌کننده، طراح صحنه، لباس، نور و عوامل دیگر توضیح داده و آن‌ها را به مقصد نهایی اثر برساند.

کارگردان به جامعه و اتفاقات آن نیز توجه بسیاری دارد. با توجه به دانش و نگاهش به مخاطب، می‌داند که او چه نیاز‌های اساسی دارد و چطور می‌توان به آن‌ها پرداخت. کارگردان موفق، علاوه بر تأثیری که از جامعه می‌گیرد، بر جامعه خود، اثر‌گذاری زیادی دارد. به صورت کلی، هنر تصویری جهانی‌ترین و گسترده‌ترین فرم ارتباطی-هنری است. قابلیت این را دارد که با تمامی اقشار جامعه ارتباط گرفته و بیشترین تأثیر را بر آن بگذارد. به همین منظور، یکی از مهم‌ترین اصول کارگردانی آشنایی با مخاطب و افزایش اثر‌گذاری بر او است.
در آخر باید اشاره کرد که اتفاقات پشت‌صحنه و حس و حال عوامل، در نتیجه نهایی کار، بسیار قابل توجه است. یکدستی عوامل و هماهنگی آن‌ها باعث خلاقیت و زیرساخت‌سازی هنری می‌شود و همین باعث خلق اثر جدید می‌شود. به صورت کلی، توجه عمیق به جزئیات و تفکر اصولی و تمرین فراوان برای بازیگردانی نیز از نیاز‌های اساسی کارگردان به شمار می‌روند.

سخن آخر

کارگردانی به زبان ساده همان هدایت درست و اصولی افراد مایل به همکاری با پروژه است. یک کارگردان حرفه‌ای، در ابتدای امر می‌داند دقیقاً چه انتظارات و اهدافی دارد و می‌تواند به صورت شفافی آن‌ها را برای بقیه توضیح دهد. بهترین کارگردان‌های دنیا به فهم دست کار و موقعیت‌های دراماتیکی داستان، درک کامل شخصیت‌ها، پیدا کردن کامل ابعاد شخصیت و اجرای درست اثر بر اساس این شناخت‌ها توجه می‌کنند.
همانطور که جس وودن اشاره کرده است: “کارگردان شبیه به رهبر ارکستر است. او باید عناصر مختلفی را گرد هم آورد تا در نهایت از هماهنگی آن‌ها، اثری زیبا خلق شود. “

در نهایت، ما در ان مقاله تکنیک‌های اصولی کارگردانی، سبک‌های مختلف آن و بسیاری از اطلاعات دیگر را برای شما علاقه‌مندان تهیه کرده‌ایم. برای مطالعه بیشتر درباره این حوزه هنری می‌توانید به دیگر مقالات تخصصی مجله فرواک مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید