آشنایی طراحان لباس با مد روز

0
17

آشنایی طراحان لباس با مد روز می‌تواند یاری‌گر طراحان لباس در خلق مدل‌های جذاب باشد. درواقع مد روز به مدل‌ها و الگوهای لباس گفته می‌شود که در همان دوره و زمان مورد علاقه مردم است. طراحان لباس باید به طراحی‌ها و سبک‌های مختلف لباس آشنایی داشته باشند تا بتوانند لباسی مناسب بر اساس خواسته متقاضیان خود طراحی کنند؛ پس می‌توان گفت برای به‌وجود آوردن لباس‌هایی که با خواسته‌های مصرف‌کنندگان منطبق باشد برای طراحان لباس ضروری است که با آخرین پیشرفت‌های این صنعت آشنا باشند.

طراحان لباس در صنعت سینما و تئاتر نیز نقش بسیار مهمی در ایجاد جذابیت و شکل دادن به مد روز دارند. این کار باعث می‌شود که با مخاطبان همگام شوند و به جاذبه بصری یک اثر بیافزایند.
در حالت کلی، با ترکیب کردن چند استراتژی، طراحان لباس می‌توانند رویکردی جامع برای آشنایی با مد روز ایجاد کنند و اطمینان حاصل کنند که طرح‌هایشان برای مصرف‌کنندگان جذاب است. به عنوان مثال، طراحان لباس باید آشنایی لازم با سبک‌ها و طرز لباس پوشیدن در دیگر کشور‌ها را را داشته باشند، مثلا سبک لباس آمریکا، اروپا، آسیا و آفریقا قابل قیاس با یکدیگر نیستند.
لازم به ذکر است باید با آداب و قوانین اجتماعی آن کشور نیز آشناییت داشته باشند تا از نظر طرز پوشیدن در جامعه منطقی به نظر آید. همچنین مد خیابانی را مشاهده کنند تا متوجه شوند مردم چگونه خود را از طریق لباس در زندگی روزمره بیان می‌کنند. طراحان مد باید یادگیری مستمر از جمله، گذراندن دوره‌ها، شرکت در کارگاه‌های آموزشی وسمینارهای طراحی را اولویت کار خود قرار دهند تا از تکنیک‌ها و فناوری‌های جدید مطلع شوند.

اهمیت آشنایی طراحان لباس تئاتر و سینما با مد روز

در اینجا به بررسی چگونگی آشنایی طراحان لباس تئاتر و سینما با مد روز و به‌کارگیری این دانش برای خلق الگوهای نوآورانه خواهیم پرداخت. البته لازم به ذکر است، در نگاهی جامع، این موضوع تفاوتی با آشنایی طراحان لباس دنیای فشن با مد روز ندارد، اما قصد مجله فرواک برای درک بهتر شما تفکیک این دو موضوع از همدیگر است.

حضور در نمایشگاه‌های مد: یکی از مستقیم‌ترین راه‌های ارتباط با دنیای مد، حضور در نمایشگاه‌های مد است. به دلیل اینکه این نمایشگاه‌ها نگاهی مستقیم به به طرح‌های پیشرفته و موضوعات تآثیرگذار بر دنیای مد دارند که این تجربیات می‌توانند منبع الهام برای طراحان مد باشند.
رسانه‌های اجتماعی: طراحان لباس به‌وسیله رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر، یوتیوب، پینترست و… و پیروی از اینفلوئنسرها و برندهای مد از تحول سبک مد و نمونه‌های جدید و به‌روز می‌توانند آگاه باشند.
مد خیابانی: همان‌طور که در بالا اشاره شد، خیابان‌ها اغلب به‌عنوان یک بوم زنده برای بیان مد عمل می‌کنند. طراحان لباس می‌توانند از سبک خیابانی الهام بگیرند. این رویکرد مردمی به طراحان لباس تئاتر و سینما اجازه می‌دهد تا خلاقیت‌های خود را با در نظر گرفتن سبک و ژانر نمایشنامه یا فیلمنامه با حس واقیت‌گرایی و ارتباط‌پذیزی به مخاطب القا کنند.
همکاری با دیگر طراحان لباس تئاتر و سینما: ایجاد مشارکت با دیگر طراحان لباس تئاتر و سینما، می‌تواند بینشی جدید در مورد فرآیند خلاقانه آن‌ها ایجاد کند. این کار باعث تقویت ایده‌های دیگر نیز می‌شود و طراح  با تکنیک‌ها و روش‌های جدید هم آشنا می‌شود.
سفر و شناخت فرهنگ‌های مختلف: با سفر به کشورهای مختلف یا مطالعه جامع درباره فرهنگ‌های گوناگون، طراحان لباس می‌توانند از لباس‌های سنتی فرهنگ‌ها الهام بگیرند. این تجربه گسترده، دیدگاه خلاقانه طراحان را گسترش می‌دهد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد طرح‌های نوآورانه در کارهای خود پیاده‌سازی کنند.

در تعریف کلی می‌توان این‌طور بیان کرد که طراحان لباس با غوطه‌ور شدن در دنیای مد، می‌توانند از مرزهای زمان فراتر رفته و لباس‌های خیره‌کننده‌ای خلق کنند. این کار نه تنها باعث میشود صحنه‌های بصری جذابی ارائه دهند بلکه رشته‌های داستان‌گویی و سبک مدرن را به هم پیوند می‌زنند.

سخن آخر

ارتباط بین مد و هنر، امری است اجتناب ناپذیر و همان‌طور که اشاره شد برای طراحان لباس، آشنایی با مد روز بسیار دارای اهمیت است تا بتوانند مجموعه‌ای مناسب و جذاب خلق کنند. این کار از طریق پژوهش مستمر، حضور در رویداد‌ها، تعامل با دیگر همکاران مد، شناخت فرهنگ‌های گوناگون انجام می‌شود. درمقاله‌های دیگر مجله فرواک به موضوعات دیگری درباره طراحی لباس پرداخته شده است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از دیگر مقاله‌های ما بهر‌مند باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید