طراحی لباس تئاتر کودک

0
25

طراحی لباس تئاتر کودک، برای کسانی که علاقه‌مند به حوزه طراحی لباس هستند، می‌تواند مسیر شغلی هیجان‌انگیز و پر‌ارزشی باشد. این مسیر، بسیار خلاقانه است و طراحان لباس در این بخش باید از تخیل و خلاقیتشان به درستی بهره ببرند؛ زیرا لباس‌های تئاتر کودک می‌توانند به گونه‌ای باشند که حس شگفتی، جادو و فانتزی را در دنیای کودکانه برانگیخته کنند. برخی از عناصری که یک طراح لباس تئاتر کودک باید به آن‌ها توجه کند عبارتند از:

داستان: در طراحی لباس، باید به مفهوم داستان و موضوع نمایش توجه شود و به ایجاد یک تصویر بصری جذاب کمک کند. در واقع، می‌توان گفت، داستان نمایشنامه، منبع اصلی الهام برای طراحی لباس است.

گروه سنی و جثه: باید به گروه سنی بازیگران و تحرک آن‌ها روی صحنه توجه داشت. همچنین لباس‌ها باید در عین راحتی، کاربردی نیز باشند؛ به این معنی که پوشیدن، جا‌به‌جایی و نگهداری آن‌ها آسان باشد.

دوام و راحتی: در طراحی، این نکته نیز قابل توجه است که انتخاب پارچه‌ها، باید به گونه‌ای باشد که در برابر اجرا‌های متعدد و مکرر مقاومت داشته باشد. علاوه بر این، راحت پوشیده شده و حرکت اجرا‌کنندگان را محدود نکنند یا باعث گرم شدن بیش از حد آن‌ها نشوند.

بودجه: یکی دیگر از عوامل مهم، بودجه تعیین شده در کار است. لباس‌ها باید طوری طراحی شوند که مقرون به صرفه و در حد بودجه مشخص شده، باشند.
طراحی‌لباس تئاتر کودک، بخش مهمی در تئاتر است که ما در این مقاله از مجله فرواک، بیش‌‌تر به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های طراحی لباس تئاتر کودک

ویژگی‌های منحصربفرد طراحی لباس تئاتر کودک در ایجاد لباس‌ها کمک بسیاری می‌کنند. این ویژگی‌ها، همان‌طورکه پیش‌تر اشاره کردیم، می‌توانند حس شگفتی، جادو و فانتزی را در اجرای تئاتر کودکان برانگیخته کنند و باعث ورود کودکان به دنیای شگفت‌انگیز و تخیلی نمایش شوند مانند:

اغراق: اغراق را با شیوه‌های متفاوت می‌توان نشان داد؛ مثلاً شخصیتی که با اعتماد به نفس و شجاع است، معمولاً لباسی بزرگ‌تر از حد معمول مانند کفش‌ها و کلاه‌های بزرگ دارد.

رنگ: در تئاتر کودکان، لباس‌ها اغلب با پارچه‌های روشن، رنگارنگ و زنده طراحی می‌شوند تا توجه کودکان تماشاگر را به خود جلب کنند.

فانتزی:لباس‌ها به صورت فانتزی و اغلب برای برانگیختن یک حس خارق‌العاده طراحی می‌شوند. مثلاً برای بال، لباس‌های افسانه، اسطوره‌ها و … .

عجیب و غریب: در این ویژگی، طراح ممکن است از الگوهایی که شبیه ابر‌ها، گل‌ها، ستاره‌ها و… هستند، استفاده کند. این عناصر می‌توانند باعث ایجاد حس سرگرمی و بازی در کودک شوند.

همچنین، طراحان لباس، از پارچه‌هایی مانند ساتن، مخمل و ابریشم که در نور منعکس می‌شوند برای ایجاد توهم پرواز کردن استفاده می‌کنند.

تفاوت طراحی لباس تئاتر کودک با بزرگسال

به طور کلی، طراحی لباس تئاتر کودک، باید به گونه‌ای باشد که لباس‌ها فضای داستان را طوری به کودکان انتقال دهند که به شگفتی و تخیل آن‌ها کمک کند. از سوی دیگر، طراحی‌لباس تئاتر بزرگسالان، بیشتر بر پایه شخصیت‌پردازی و عناصر طراحی پیچیده‌تر پیش می‌رود. اگرچه این دو عرصه شباهت‌های زیادی با هم دارند، اما تفاوت‌های کلیدی نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

لوازم جانبی: در حوزه تئاتر کودک، از لوازم جانبی مانند دستکش، کلاه، شنل و… برای خلق شخصیت‌ها استفاده می‌کنند. در حالی‌که در تئاتر بزرگسالان عموماً از لوازم و اکسسوار پیچیده‌تری مانند جواهرات یا لباس‌هایی برای نشان دادن موقعیت شخصیت درون نمایشنامه استفاده می‌شود.

راحتی: در تئاتر کودکان، به دلیل وجود شخصیت‌های خارق‌العاده و پیچیدگی لباس‌هایشان، پارچه‌ها باید نرم، سبک و به راحتی قابل جا‌به‌جایی باشند که حرکت‌ها را محدود نکرده یا باعث گرمازدگی و تحریک پوست نشوند.

رنگ: اغلب کودکان، جذب رنگ‌های روشن و جسورانه می‌شوند؛ در‌صورتی‌که رنگ‌های خنثی‌تر و ملایم‌تر در تئاتر بزرگسالان کاربرد بیشتری دارند.

حرف آخر

در مجموع، در طراحی لباس تئاتر کودک، طراح باید درک عمیقی از داستان، شخصیت‌ها، گروه سنی و بودجه داشته باشد. به دلیل وجود دنیای فانتزی که در این گونه از هنرهای نمایشی وجود دارد، یک طراح لباس تئاتر کودک موفق باید به مراتب، قوه تخیل قوی‌تری نسبت به طراح لباس تئاتر بزرگسال داشته باشد. ما در مجله فرواک سعی کردیم تا با معرفی برخی از ویژگی‌های طراحی لباس تئاتر کودک و تفاوت آن با تئاتر بزرگسالان، شما را با دنیای تئاتر کودکان بیش‌تر آشنا کنیم تا اگر علاقه به این عرصه دارید، راه، برایتان هموارتر شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید