7 مرحله کاربردی در طراحی لباس تئاتر

0
22

مراحل طراحی لباس تئاتر شامل چندین مرحله است. این مراحل وابسته به سبک نمایشنامه، خواسته‌های کارگردان، نظریات طراح و زمینه تاریخی و فرهنگی آن اثر است. به طور‌کلی، طراحی لباس فرایند آسانی نیست و نیاز به همکاری با سایر عوامل دارد.
طراح باید از نزدیک با کارگردان، طراح صحنه، مجری نور و چهره‌پرداز تعامل داشته باشد تا لباس‌های کاربردی و چشم‌نواز را روی صحنه ببرد. توجه به جزئیات و داشتن دانش عمیق از نوع پارچه‌ها، الگوها و نمادها می‌تواند از ویژگی‌های یک طراح حرفه‌ای باشد.
مراحل طراحی لباس به شرح زیر است:

۱. تجزیه و تحلیل نمایشنامه: همان‌طور که در بخش‌های پیش‌تر مجله فرواک به آن اشاره شده، طراح، چندین بار با دقت بسیار نمایشنامه را می‌خواند. اولین بار به‌صورت روخوانی و بدون توجه به جزئیات و در مراتب بعدی وارد جزئیات بیشتری از نمایشنامه می‌شود و درباره صحنه‌ها و شخصیت‌ها تحقیق می‌کند تا دیدگاه خود را  بهتر ارائه دهد. او باید اطلاعاتی درباره دوره تاریخی، فرهنگی و سبک‌های زیبایی‌شناسی مربوط به نمایشنامه کسب کند. بهترین پیشنهاد ما این است که، خود را در دنیای داستان غوطه‌ور کند تا الگوها و نمادهایی را که می‌تواند در طراحی‌لباس بگنجاند، شناسایی نماید.

۲. مشورت با کارگردان: مشورت با کارگردان در مرحله پیش تولید قرار دارد که شامل طرح‌های اولیه طراحی لباس است. در این مرحله طراح لباس با کارگردان برای تحلیل خود از نمایشنامه و همچنین با گروه تولید جهت تعیین بودجه، تعامل و مشورت می‌کند. پس از اینکه با هم به یک نقطه اشتراک رسیدند، وارد مرحله ایده‌پردازی و طراحی می‌شوند. لازم به ذکر است، گاهی اوقات نظرات طراح و کارگردان در یک جهت نیستند؛ در این صورت، زمان بیشتری برای هم می‌گذارند و از نظریات خود دفاع می‌کنند تا به یک دیدگاه مشترک برسند.

۳. طراحی و طوفان فکری: تجزیه و تحلیل نمایشنامه در این قسمت بسیار کارآمد است. طراح لباس، با توجه به اطلاعاتی که از درون داستان به دست آورده، ایده‌های خود را ترسیم می‌کند. پارچه‌های مناسب را با توجه به عواملی مانند بافت، وزن و رنگ در نظر می‌گیرد. همچنین او، نمونه‌ طرح‌های اولیه لباس‌ها را تولید می‌کند و الگوهای مختلف برای هر یک از شخصیت‌های نمایش ارائه می‌دهد تا بررسی نماید که چگونه به نظر می‌رسند و روی صحنه چه حسی را به مخاطب القا می‌کنند.

۴. دوخت نهایی: پس از طراحی لباس، دوخت نهایی لباس‌ها که شامل دوخت دستی و ماشینی است، توسط گروه خیاطی انجام می شود. آن‌ها هرگونه تنظیمات لازم را اعمال می کنند تا اطمینان حاصل شود، لباس‌ها با بهترین کیفیت و نزدیک‌ترین حالت به ذهن طراح، تولید شده‌اند.

۵ .حضور در تمرینات: طراح باید اطمینان حاصل کند که لباس‌ها، از لحاظ سایز و راحتی، متناسب با حرکات بازیگران هستند؛ بنابراین بهتر است در برخی تمرینات حضور داشته باشد تا در صورت وجود مشکل، نسبت به تغییر دادن اندازه و مدل لباس‌ها، اقدام نماید.
همچنین با تیم های نورپردازی، گریم و دکور برای تناسب لباس‌ها با صحنه نیز همکاری خواهد داشت. درواقع می‌توان گفت، تطابق لباس با نور، گریم و دکور جنبه‌ای قدرتمند از فرم هنری است. به عنوان مثال: اگر  بازیگر لباس قرمز پوشیده باشد، در گریمش بهتر است از تناژ‌های قرمز استفاده شود تا با هم از لحاظ بصری مطابقت داشته باشند.

۶ .اجرا: در نهایت، لباس‌ها توسط بازیگران در طول اجرا پوشیده می‌شوند. حضور طراح و دستیارش برای انجام هرگونه تنظیمات یا تعمیرات در طول نمایش نیاز است. برای مثال ممکن است حین اجرا تکه‌ای از لباس پاره شده یا قطعه‌ای از آن کنده شود، طراح لباس باید به سرعت مشکل را تشخیص داده و با کمک تیمش برطرف کند.

7. استفاده و نگهداری: پس از اینکه اجرا به پایان رسید، همه لباس‌ها باید منظم و با دقت برای روز بعد در مجموعه‌ای نگهداری شوند تا در شرایط خوبی برای استفاده در نمایش‌های دیگر باشند. همچنین بازیگران در حفظ و نگهداری آن‌ها در مدت استفاده باید کوشا باشند. برای بایگانی کردن لباس‌ها ابتدا، فهرستی از جزئیات لباس‌ها مانند مشخصات پارچه‌ها، نام طراحان ایجاد می‌کنیم. لازم به ذکر است که لباس‌ها باید در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری شوند تا از پوسیدگی و رطوبت آن‌ها جلوگیری شود.

حرف آخر

مجموعاً، در این مقاله از مجله فرواک، ما به مراحل طراحی لباس تئاتر که بر تحقیق در زمینه تاریخی و فرهنگی، طراحی لباس‌ها، ایجاد نمونه‌های اولیه، دوخت آن‌ها، حضور در طول تمرین و اجرا متمرکز است پرداختیم. لازم به ذکر است که هر مرحله روی مرحله قبلی استوار است و یک طراح موفق باید بتواند هر مرحله را به درستی و با تمام جزئیات پیاده سازی کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید