تمرین‌های واجب برای بازیگری

0
23

هر بازیگر، برای پیشرفت در بازیگری، نیازمند تمرین‌های واجبی است که کمک می‌کند مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف بالا ببرد. این تمرینات عبارتند از تمرینات تنفس، بیان، بدن، تمرکز، احساسات و… . در ادامه به برخی از این تمرین‌های واجب بازیگری می‌پردازیم:

تمرین تنفس:

یکی از مهم‌ترین عناصری که در بازیگری بسیار اهمیت دارد، نحوه‌ی درست نفس کشیدن است. تنفس به بازیگر در زمینه‌های بهبود بیان، کنترل بر احساسات خود، حفظ انرژی و همچنین افزایش تمرکز کمک می‌کند. حال به برخی از تمرین‌های واجب تنفسی اشاره می‌کنیم.

تمرین تنفسی دیافراگمی(شکمی) : این تمرین یکی از اساسی‌ترین تمرینات تنفس است. در این تمرین هنگام تنفس از طریق بینی، به جای ریه‌ها، هوا باید وارد شکم شود و به عضلات دیافراگم را درگیر کند. به عبارتی هنگام تنفس شکم باد می‌کند.

تمرین تنفسی ریتمیک: یکی از تمرین‌های واجب بازیگری تنفس ریتمیک است. در این تمرین بازیگر باید به صورت ریتمیک نفس بکشد. این کار به کنترل تنفس و بیان بهتر احساساتش کمک بسزایی می‌کند.

تمرین تنفس با احساسات مختلف: از دیگر تمرین‌های واجب بازیگری تنفس با احساسات مختلف است که بازیگر باید با احساسات مختلف مثل عصبانیت، خنده، ترس نفس بکشد. این تمرین به او کمک می‌کند تنفس خود را با احساساتش هماهنگ کند.

تمرین تنفس مقابل آینه: تمام تمریناتی که قبل‌تر به آن‌ها اشاره کردیم را بازیگر مقابل آینه تمرین می‌کند تا تسلط بیشتری بر تنفس خود پیداکند.

تمرین بیان:

از دیگر تمرین‌های واجبی که به بازی درخشان بازیگر کمک می‌کند، تمرینات بیان است. او برای اینکه بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند، باید دیالوگ‌های خود را به صورت واضح و رسا بیان کند. تمرینات بیان باعث می‌شود بازیگر تلفظ خود را بهبود ببخشد، صدای خود را تقویت کند و همچنین آهنگ صدای خود را کنترل کند. در ادامه به برخی از تمرینات بیان برای شما عزیزان می‌پردازیم:

تمرین تلفظ: برای تلفظ درست، بازیگر باید کلمات و جملات را به صورت اغراق‌آمیز و با تلفظ صحیح بیان کند.

تمرین لحن و حس: یکی دیگر از تمرین‌های واجب برای بازیگری این است که بازیگر، جملات را با حس‌ها و لحن ‌های مختلف اجرا کند.

تمرین کنترل صدا: همچنین برای کنترل روی صدای خود تن صدای خود را هنگام گفتن همان جملات بال و پایین کند.

در ادامه به بعضی جملاتی که در کلاس‌های بازیگری برای تقویت بیان آموزش داده می‌شود، اشاره می‌کنیم:

 • یه یویوی یه یورویی
 • لیره رو لوله، لوله رو لیره
 • آهویی رفته بود چرا، که هم چرید و هم چراند بچه را، نه خود چرید نه بچه را، بگید چرا؟
 • در لرستان نُه لُرند و هر لری نُه نَره لُر، نَره لر چه نَره لر، هر نَره لر، نُه نره لر.
 • خیالِ خالِ تو با خود به خاک خواهم برد. که تا زخال تو خاکم شود عبیرآمیز.
 • سه سیر سرشیر، سه شیشه شیر
 • لای رولت‌، رنده‌ی لیمو رفته
 • تاجر تو چه تجارت می‌کنی؟
 • سمسار تو سمساریش، پوست سوسمار داشت.
 • منوچهر با یک بقچه پر تربچه، توی باغچه، خورد پیازچه
 • سربازی سر بازی سرسره بازی سر سربازی را شکست
 • تمرین بدن:

  تمرین بدن در بازیگری به بازیگر کمک می‌کند که از بدن خود به صورت مؤثرتری استفاده کند. این تمرین‌ها، به بازیگر در کنترل حرکات خود، بیان احساسات مختلف و همچنین بهبود حضور فیزیکی خود در صحنه کمک می‌کند. لازم به ذکر است که در مجله‌ی فرواک در بخش تمرین‌های بازیگری تئاتر فیزیکال، به صورت تخصصی‌تر به تمرین‌های واجب بدن پرداخته‌ایم.

  تمرین تمرکز:

  تمرین تمرکز به بازیگر کمک می‌کند که از حواس‌پرتی‌ها دور شود و بر نقش خود تمرکز کند. این تمارین حضور بازیگر روی صحنه را پررنگ‌تر جلوه می‌دهد. حال به بعضی از تمرین‌های واجب تمرکز اشاره می‌کنیم:

  تمرین تمرکز به یک نقطه: در این تمرین بازیگر باید به یک نقطه، شمع و… تمرکز کند. اگر ذهنش پراکنده شد باید از اول این کار را انجام دهد.

  تمرین تمرکز روی تنفس: در یک مکان آرام قرار بگیرید، تمام دقت و تمرکز خود را به نحوه‌ی تنفس خود بدهید. اگر دچار پرش ذهن شدید این کار را دوباره آغاز کنید.

  سخن پایانی

  تمرین‌های بازیگری، نقش بسزایی در پیشرفت این هنر ایفا می‌کنند. برای هر بازیگر، انجام این تمرین‌ها اجباری است. برای اینکه بتوانید بازیگری حرفه ای باشید و در هنر خود پیشرفت کنید باید به طور منظم این تمرینات را انجام دهید. که قبل‌تر بعضی از آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. اگر می‌خواهید به‌صورت کامل‌تر و تخصصی‌تر از این تمرین‌های واجب آگاهی پیدا کنید، به قسمت مربوط در مجله‌ی فرواک مراجعه کنید.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید