ویژگی های مهم بازیگر تئاتر

0
66

یک بازیگر تئاتر چه ویژگی هایی دارد و برای بازیگر تئاتر شدن چه چیزی نیاز است؟ در این مقاله از مجله فرواک به آن خواهیم پرداخت.

تئاتر، یکی از قدیمی‌ترین انواع هنر است که بشر می‌شناسد و بازیگر تئاتر یکی از قدیمی‌ترین هنرمند‌ها. بازیگران تئاتر کسانی بوده‌اند که شناخته‌شده‌ترین و خاطره‌انگیزترین نقش‌ها را به تصویر کشیده‌اند؛ نقش‌هایی مثل آنتیگونه، هملت و الکساندر همیلتون. قطعاً برای به وجود آمدن این نقش‌ها، بازیگران آن‌ها ویژگی‌های خاصی داشته‌ ‌اند و با هنر و تجربه بسیاری این شخصیت‌ها را به بهترین شکل به تصویر کشیده‌اند.

در این مقاله، ما قرار است تا به تعدادی از ویژگی‌های مهم بازیگر تئاتر بپردازیم.

ویژگی آشنا بودن بازیگر تئاتر با تکنیک های بازیگری

آشنا بودن با تکنیک‌های بازیگری از اساسی‌ترین زمینه‌های مورد نیاز در این حرفه است. یک بازیگر تئاتر نه تنها می‌بایست تا با تکنیک‌های مختلف آشنایی داشته باشد بلکه باید به قدری آن‌ها را تمرین‌کند که به تسلط کافی بر آن‌ها برسد. از جمله زمینه‌هایی که او باید در آن‌ مهارت کسب کند تربیت حس، بیان و بدن است که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

تربیت حس: بازیگر تئاتر باید بتواند بر حس خود کنترل داشته باشد. او باید بتواند در قالب شخصیت‌های مختلف فرو رفته و ناراحتی، خوشحالی، ترس و عصبانیت را بر روی صحنه نشان دهد. بازیگر همچنین باید به اندازه‌ای بر حس‌هایش تسلط داشته باشد که زیاده‌روی نکرده و به چشم مخاطب طبیعی جلوه کند.
بیان: بازیگر تئاتر باید بر لحن، صدا و در کل، نحوه بیان خود به اندازه کافی تسلط داشته باشد. بازیگر باید به گونه‌ای دیالوگ‌ها و مونولوگ‌هایش را بیان کند که حتی دورترین تماشاگر نیز متوجه حرف‌هایش بشود. تمرینات بیان به کمک بازیگر تئاتر می‌آیند تا او در هنگام اجرا تپق نزند و بتواند کلمات را درست و شیوا بیان کند.
بدن: علاوه بر حس و حالات چهره، یک بازیگر تئاتر نیاز دارد تا برای انتقال مفاهیم و احساسات از حرکات و ظرفیت‌های بدن خود نیز استفاده کند. این مهارت‌ها به ویژه در تئاتر بسیار ضروری است. زیرا همان‌طور که در مقاله تفاوت های بازیگری تئاتر و سینما نیز گفته شد، بازیگری در تئاتر با اغراق بیشتری همراه است. تماشاگر تئاتر، از صحنه فاصله دارد. به همین علت بازیگر تئاتر می‌بایست که احساسات و حالات شخصیت را مبالغه‌آمیز و در خیلی از موارد با استفاده از بدن نشان دهد.

مهارت های نقد و تحلیل: مهم‌ترین ابزار و ویژگی بازیگر تئاتر

علاوه بر مهارت های مخصوص بازیگری که به صورت تخصصی در مقاله‌ای دیگر به آن پرداخته‌ایم، یک بازیگر تئاتر حرفه‌ای با مهارت‌های مربوط به نقد و تحلیل نمایشنامه نیز آشنایی دارد. در وهله اول، یک بازیگر باید متن را به خوبی بفهمد تا بتواند شخصیتی که قرار است بازی کند را به خوبی به تصویر بکشد. آن‌ها باید مطالعه زیادی داشته باشند تا با عرف‌ها و ساختارهای موجود در نمایشنامه‌نویسی و قلم نویسندگان بزرگ جهان آشنا شوند.
این مطالعه به آن‌ها کمک می‌کند تا وقتی متن نمایشی را که قرار است بازی کنند، بخوانند به نکات بیشتری توجه نشان دهند؛ این‌گونه است که یک بازیگر حرفه‌ای و با تجربه، جزئیاتی را درباره شخصیت خود می‌فهمد که دیگران از کنار آن‌ها رد می‌شوند. در واقع با کمک همین جزئیات است که یک بازیگر خوب تبدیل به یک بازیگر عالی می‌شود.

انعطاف پذیری: از ویژگی‌ های اصلی هر بازیگر تئاتر

از لازمه‌های اصلی هر بازیگر تئاتر می‌توان انعطاف‌پذیری را نام برد. بازیگران در طی زندگی کاری خود، ممکن است با بازیگران، کارگردانان و تهیه‌کنندگان بسیاری کار کنند. به همین علت است که یک بازیگر تئاتر، هم در اخلاق شخصی و هم در اخلاق حرفه‌ای‌اش، باید انعطاف نشان دهد. با داشتن انعطاف‌پذیری است که او می‌تواند در گروه‌های مختلف و با آدم‌های بسیاری کار کند. با استفاده از ارتباطات با اشخاص مختلف در این عرصه، بازیگران می‌توانند در پروژه‌های بهتر و بیشتری شرکت کنند.
ممکن است که بازیگری به لحاظ دانش و تکنیک، بسیار حرفه‌ای و کارآزموده باشد اما اگر اخلاق و شخصیت منعطفی نداشته باشد، کارگردانان متعددی حاضر به کار با او نخواهند بود.

علاوه بر انعطاف‌پذیری در برخورد با اشخاص مختلف، بازیگران باید در شرایط مختلف و در برابر مشکلات نیز منعطف باشند. تغییرات جزئی جدانشدنی از این شغل است. مشکلاتی که بر صحنه تئاتر پیش می‌آیند، پیش‌بینی نشده هستند. با این وجود، نمی‌توان اجرا را به خاطر هر مشکلی قطع کرد. صحنه در هنگام نمایش به بازیگر تئاتر تعلق دارد؛ پس او کسی است که مشکلات پیش آمده را مدیریت کرده و بازی را پیش می‌برد.

سخن آخر

در آخر می‌توان گفت که بازیگری تئاتر شغلی است که فراز و نشیب‌های بسیاری دارد. موقعیت‌های زیادی وجود دارد که بازیگر باید آمادگی مقابله با آن‌ها را داشته باشد. به همین دلیل است که اکثر بازیگران کارکشته تئاتر، ویژگی‌های مهم و مشترکی دارند که آن‌ها را از بقیه جدا می‌کند. بدین ترتیب می‌توان گفت در دنیای تئاتر، یک بازیگر بزرگ کسی است که بتواند نقش خود را به بهترین شکل بر روی صحنه به تصویر بکشد؛ به گونه‌ای که هم کارگردان و هم مخاطب، از دیدن آن راضی باشند. در این مقاله ما سعی خود را بر این داشتیم تا ویژگی‌های مهم بازیگر تئاتر را برای شما برشماریم. با این حال، در مبحث بازیگری مطالب بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه، از دیگر مقالات ما در سایت فرواک دیدن فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید