موسیقی آنی در تئاتر چیست؟

0
21

انواع مختلفی از موسیقی در تئاتر وجود دارند. در واقع تئاتر، از ابتدای امر، هنری منظوم و آهنگین بوده است. در یونان باستان و پیش از ورود بازیگران به صحنه نمایش، تئاترها به وسیله گروه کر به مخاطبان منتقل می‌شده‌‌اند. موسیقی می‌تواند به پیش‌برد وجوه مختلف تئاتر کمک کند؛ موسیقی راوی است، لحن را نشان می‌دهد، اتمسفر را تنظیم می‌کند و درباره شخصیت‌ها به مخاطب اطلاعاتی می‌دهد.
در ادامه، می‌توان گفت که موسیقی در تجربه مخاطبان از تئاتر نیز نقش بسزایی دارد. موسیقی قادر است به مخاطبان کمک کند تا خود را در زمان و مکان داستان نمایش تصور کنند؛ به گونه‌ای با شنیدن موسیقی درست آن‌ها می‌توانند احساس کنند بخشی از اتفاق روی صحنه هستند. این عنصر همچنین کمک می‌کند تا تماشاگران در حس‌و‌حال نمایش غرق شده و همراه با شخصیت‌ها، احساسات مختلفی همچون خشم، ترس، خوشحالی و… را تجربه کنند.

برای به انجام رساندن این کار، ترکیب انواع مختلفی از موسیقی در کنار یکدیگر به کار برده می‌شود. موسیقی نو، موسیقی سرنوشتی و موسیقی آنی تعدادی از آن‌ها به حساب می‌روند. در این مقاله، ما قصد داریم تا به پاسخ دادن به سوال موسیقی آنی در تئاتر چیست؟ بپردازیم. برای مطالعه درباره دیگر انواع موسیقی، شما می‌توانید به مقالات مجله فرواک در این دسته‌بندی مراجعه فرمائید.
موسیقی آنی در تعریف ساده، به آن نوعی از موسیقی گفته می‌شود که احساسات و هیجانات صحنه‌ها را به مخاطبان انتقال می‌دهند. همان‌طور که از نام آن مشخص است، “آن”ها و لحظه‌های مهم به وسیله‌اش مخاطب نشان داده می‌شود. موسیقی آنی، نقاط عطف موسیقایی هر اجرا را به وجود می‌آورد. این نقاط عطف به خصوص از نظر احساسی اهمیت دارند. برای مثال، در نقطه اوج در جنگ در صحنه‌ای، برای نشان دادن درماندگی و ترس شخصیت‌ها باید از موسیقی مناسب استفاده شود؛ موسیقی که احساسات و لحظه را به درستی به تماشاگر انتقال دهد. این انتقال باید به گونه‌ای باشد که او نیز آن حس ترس و درمانده بودن را درک کند.

در واقع، موسیقی آنی همان نوعی از موسیقی است که اتمسفر قابل تغییر هر لحظه را به وجود می‌آورد. این نوع از موسیقی به لحظه‌ها و دگرگونی آن‌ها مربوط است. به همین علت، می‌توان گفت که از طبیعتی هیجانی برخوردار است. به وجود آوردن و ساختن این لحظات و هیجانات به وسیله موسیقی، و اطمینان حاصل کردن از تأثیرگذاری آن، کاری چالش‌برانگیز و مشکل است.
پس شاید بتوان گفت که این امر، از مهم‌ترین بخش‌های کار یک آهنگساز است. چراکه بدون وجود نقاط عطف در موسیقی یک تئاتر، آن نمایش به لحاظ موزیکال، معنا و مفهوم مورد نظر خود را نمی‌رساند.

سخن آخر

تئاتر هنری است که در آن، لحظه‌ها بسیار حائز اهمیت هستند. کوچکترین تغییر در بازی یک بازیگر را در نظر بگیرید. حتی همان کوچکترین تغییر در لحظه نیز بر معنایی که مخاطب از آن تئاتر دریافت می‌کند، اثر می‌گذارد. موسیقی آنی، یا همان موسیقی لحظه‌ای نیز در هنر تئاتر از عواملی است که این لحظات مهم را به وجود می‌آورد. در نهایت، می‌توان نتیجه گرفت که بدون موسیقی، علی‌الخصوص نوع “آنی” آن، تئاتر آن معنا و حس‌و‌حالی را که باید، پیدا نخواهد کرد. در این مقاله، ما سعی خود را کردیم تا به پرسش موسیقی آنی در تئاتر چیست؟ پاسخ دهیم؛ با این حال، شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به دیگر مقالات ما در مجله فرواک سر بزنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید