لزوم شناخت اولویت‌های جامعه در مخاطب‌ شناسی تئاتر

0
22

لزوم شناخت اولویت‌های جامعه در مخاطب‌ شناسی تئاتر، برای خلق آثاری که با سلیقه و انتظار مخاطبان همخوانی دارند، انکارناپذیر است. با این‌حال، نیازها و اولویت‌های جامعه می‌توانند در طول زمان تغییر کنند؛ به همین سبب، مهم است که تئاتر با رویدادها و مسائل روز اجتماع همراه باشد. این‌طور می‌توان مطمئن شد که ذهن مخاطبان درگیر مفهوم و دغدغه اثر می‌شود.
در ادامه، چند روش برای در نظر گرفتن و مشخص کردن اولویت‌های یک جامعه را بیان کرده‌ایم:

1. رویدادهای جاری و مسائل اجتماعی: در جریان اخبار و مسائل اجتماعی مؤثر در جامعه باشید تا نگرانی‌های مخاطبان را متوجه شوید. همان نگرانی‌ها می‌توانند درون‌مایه و محتوای نمایشنامه شما را بسازند.

2. تنوع و فراگیری: در سال‌های اخیر، انتظار برای ایجاد تنوع و سرگرمی در تئاتر بیشتر شده است. پس باید در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید در اثر خود نوآوری ایجاد کرده یا در آن سرگرمی به وجود آورید. این نوآوری و حس سرگرمی می‌تواند در بخش‌های مختلف یک اثر نمایشی، من جمله بازیگری، پی‌رنگ و مضمون نمود پیدا کند.

3. رویدادها و فرهنگ‌های جهانی: هنر زبان مشترکی میان همه انسان‌ها و همه ملت‌ها است. هنر تئاتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. تئاتر فرصتی برای کشف سایر آیین‌ها و فرهنگ‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر آن، هر نمایش، با وجود تعلق به فرهنگ خاص خود، می‌تواند دغدغه‌های مشترک بشریت در تمام جهان را نیز نشان دهد. این دیدگاه‌های جهانی در متن و همین‌طور در روند تولید و اجرای نمایش بسیار تاثیرگذار هستند.

4. آموزش: با وجود این‌که تئاتر در وهله اول یک هنر است، می‌تواند بستری برای آموزش در جامعه نیز فراهم آورد. با استفاده از تئاتر، مسائل پیچیده نیز به زیبایی و سادگی هرچه تمام‌تر می‌تواند به مخاطبان آموزش داده شود. این آموزش از جایی مؤثر است که تماشاگر، خود نمی‌داند در حال یادگیری است. تئاتر با فعالیت فرهنگی و قصه‌گویی بر ذهن و قلب مخاطبان اثر می‌گذارد.

ارزش‌های جامعه در ساختن اولویت ها

1. ارزش سرگرمی: این ارزشی است که مردم برای سرگرم شدن و لذت بردن از یک نمایش خوب قائل هستند. تمرکز بسیاری از علاقه‌مندان به تئاتر بر این جنبه است. آن‌ها تنها می‌خواهند که سرگرم شده و اوقات خوشی را بگذرانند.

2. ارزش تحصیلی: برخی از افراد، به تئاتر به عنوان مکانی برای یادگیری و کسب دانش جدید نگاه می‌کنند. آن‌ها تئاتر را رسانه‌ای می‌دانند که نیاز به مطالعه شدن دارد. به این جهت، آن‌ها به این دلیل به یک تئاتر ارزش می‌دهند یا آن را بی ارزش می‌دانند.

3. ارزش فرهنگی: این ارزشی است که مردم برای کسب تجربه درباره فرهنگ‌های مختلف از طریق هنر تئاتر قائل هستند. بسیاری از مخاطبان علاقه‌مند به گردشگری و برخی از علاقه‌مندان به تئاتر به این جنبه اهمیت می‌دهند. در واقع آن‌ها، تماشای تئاتر را یک تجربه فرهنگی ارزش‌مند به حساب می‌آورند.

4. ارزش هنری: دیدگاهی که به تئاتر از منظر زیبایی‌شناسی و زیبایی یک اثر مانند لباس، دکور و نور قائل می‌نگرد. بیشتر، متخصصان هستند که بر این جنبه از هنر تئاتر تمرکز دارند. عناصر و فرم هنری در این نوع ارزش‌گذاری، مهم محسوب می‌شوند.

5. ارزش اجتماعی: این ارزشی است که مردم برای ساختن و تقویت جامعه خود از طریق تئاتر قائل هستند. برخی از علاقه‌مندان به تئاتر و انسان‌های علاقه‌مند به سیاست و جنبش‌های اجتماعی، نگاهی این‌چنین به تئاتر دارند. در این نوع ارزش‌گذاری، تئاتر راهی برای انتقال پیام‌ها و ایجاد تغییرات مثبت در جامعه به شمار می‌رود.

سخن پایانی

لزوم شناخت اولویت‌های جامعه در مخاطب‌شناسی تئاتر را، برای تهیه‌کنندگان در این صنعت، کارگردانان و نویسندگان می‌توان حیاتی دانست. سازندگان آثار نمایشی، با درک اولویت‌های جامعه در تماشاگران تئاتر، می‌توانند نمایش‌ها و برنامه‌ها بازاریابی خود را برای پاسخگویی به نیازهای مخاطبان مختلف هماهنگ کنند. این موضوع، موفقیت کار آن‌ها را تضمین می‌کند، به ایجاد سوددهی پرداخته و طیف مخاطبان موجود را نیز گسترش می‌دهد. با درک اولویت‌های جامعه، می‌توان ذهن مخاطبان را درگیر یک اجرای تئاتر نمود.
تئاتری که دغدغه‌های مخاطبش در لحظه کنونی را بازتاب دهد، قطعاً در جلب رضایت آنان موفق خواهد بود. علاوه بر آن، این‌کار باعث می‌شود تا تئاتر، همان هنر و رسانه‌ای که برای سال‌ها پویا بوده است، همچنان جایگاهش را حفظ کند. چراکه تئاتر، به معنای واقعی کلمه، هنری زنده است و احتیاج است که زنده نگه داشته شود. به این منظور، مخاطب‌شناسی در تئاتر، ارزش زیادی دارد. مخاطب گرامی، اگر شما نیز می‌خواهید که به درک بهتری از مبحث مخاطب‌شناسی برسید، دیگر مقالات ما درباره این زمینه را در مجله فرواک مطالعه فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید