لزوم شناخت نیاز‌های روز جامعه در مخاطب شناسی تئاتر

0
23

انواع هنر برای وجود و ادامه حیات، به یک بستر فرهنگی نیاز دارند. در میان همه هنرها، تئاتر، اجتماعی‌ترین نوع آن است؛ در سالن تئاتر، بازیگر به صورت مستقیم مخاطب را می‌بیند، با او ارتباط برقرار کرده و واکنش‌هایش را متوجه می‌شود. تئاتر هنر زنده است و تقریباً می‌توان گفت هیچ هنری به اندازه آن به مخاطب بستگی ندارد. به همین علت، مخاطب‌شناسی در تئاتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
مخاطب‌شناسی در تعریف ساده، شامل تحلیل و مطالعه رفتارها، کنش‌ها، واکنش‌ها و ویژگی‌های کسانی است که به تماشای نمایش‌های تئاتر می‌روند. یکی از مهم‌ترین عوامل در این تحلیل، قطعاً درک نیازهای روز جامعه است. هر فردی که در سالن تئاتر حضور پیدا کرده، در بستر جامعه‌ای زندگی می‌کند. از طرفی، آن‌ها همچنین می‌دانند که تئاتر، همواره در تاریخ، نقش مهمی در پرداختن به مسائل اجتماعی و کمک به ایجاد تغییرات داشته است. توقعی که تماشاگران تئاتر از یک نمایش دارند نیز بر همین اساس است. به عنوان مثال، نقش کلیدی و نمادین تئاتر در جنبش مه 68 فرانسه را در نظر بگیرید. مخاطب تئاتر از این رسانه هنری، اینگونه توقعاتی دارد؛ به این سبب که تئاتر می‌تواند به عنوان مکانی برای اعتراض اجتماعی و فعالیت سیاسی تلقی شود.

پس می‌توان این‌گونه گفت که لزوم شناخت‌ نیازهای روز جامعه در مخاطب‌شناسی تئاتر، همواره از اساسی‌ترین بخش‌های این عرصه بوده است. با این حال، همواره از این موضوع به اشکال سیاسی و انقلابی استفاده نمی‌شود. اطلاع داشتن از این نیازها، به لحاظ اقتصادی نیز برای تئاتر سودآور است. بسیاری از سازندگان تئاتر، با برنامه‌ریزی و بازاریابی صحیح، می‌توانند برای نیازهای روز جامعه هدف خود پاسخگو بوده و مخاطبان بیشتری را جذب کنند. این کار نه تنها باعث افزایش درآمد افراد مشغول در تئاتر می‌شود، که احتیاجات فرهنگی جامعه را نیز برآورده می‌کند. از این رو است که اولویت‌های جامعه‌ای که تئاتر در آن به اجرا می‌رود، در واکنش آن جامعه به نمایش مؤثر است.
در ادامه بیایید با هم تعدادی از دلایلی که وجود دارد تا سازندگان و تهیه‌کنندگان تئاتر به شناخت نیازهای روز جامعه روی بیاورند را بررسی کنیم.

دلایل اهمیت توجه به خواسته‌ها و نیازهای جامعه

  1. برآوردن نیازهای افراد مختلف: وقتی صحبت موضوعاتی مانند سرگرمی، فرهنگ، ارتباطات و مشارکت اجتماعی به میان می‌آید، افراد مختلف، نیازهای مختلفی دارند. به همین دلیل است که سلیقه‌ها در چنین موضوعاتی انقدر با یکدیگر تفاوت دارند. تهیه‌کنندگان و کارگردانان تئاتر، باید این مهم را در نظر داشته باشند و برای مخاطبان با نیازهای متفاوت از هم اثر را خلق کنند. یک اثر نمایشی مطلوب، اثری نیست که تنها با قشر و طبقه خاصی از مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند. بلکه، یک تئاتر خوب سعی می‌کند تا نیازهای مخاطبان مختلف را پاسخگو باشد؛ باید بتواند برای هر یک تجربه‌ای منحصربه‌فرد پدید آورد که با پیش‌زمینه و نیازهایشان همخوانی دارد.
  2.  برآوردن نیازهای روز جامعه: تقاضای مخاطب برای سرگرمی و تجربه‌های مختلف در دنیای امروز، به طور مداوم در حال افزایش است. با وجود شبکه‌های اجتماعی که در رقابت برای توجه مخاطبان خود هستند، تئاتر احتیاج دارد تا با ارائه اثری که علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، معنایی را نیز به تماشاگر انتقال می‌دهد، به جذب علاقه و توجه مخاطب بپردازد. به وجود آوردن این معنا و مفهوم، تنها با استفاده از شناخت و درک نیازهای هر جامعه رخ می‌دهد.
  3. ایجاد جامعه: همان‌طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم، تئاتر اجتماعی‌ترین نوع هنر است. همین ویژگی از تئاتر است که قدرت دارد مردم را گرد یکدیگر جمع کرده و احساس یک اجتماع را ایجاد کند.با درک نیازهای یک جامعه است که ساخت این اجتماع ممکن می‌شود. چراکه این‌گونه، یک اثر نمایشی می‌تواند تعامل را ترویج کرده و تجربیات مشترک را تشویق کند.
  4. سوددهی مالی: ارائه محصولات با کیفیت بالا که نیازهای مخاطبان مختلف را برآورده می‌کند، می‌تواند به سازندگان تئاتر کمک کند تا با جذب مخاطب بیشتر، درآمد بیشتری کسب کنند. موفقیتی که شناخت آنچه مخاطبان می‌خواهند و پاسخگویی به آن با خود به همراه دارد، موفقیتی بلندمدت است.

سخن پایانی
ما در این مقاله سعی کردیم تا اهمیت لزوم شناخت نیازهای روز جامعه در مخاطب‌شناسی تئاتر را برای شما بیان کنیم. به طور کلی، می‌توان ادعا نمود که درک نیازهای افراد و بخش‌های مختلف جامعه در موفقیت آثار تئاتری و در کل صنعت نمایش اهمیت بسیار بالایی دارد. تهیه‌کنندگان تئاتر از نتیجه این‌‌گونه تحلیل‌ها و مطالعات استفاده کرده تا اثر را به موفقیت مالی و غیرمالی برسانند. علاوه بر آن‌، تئاتر به عنوان یک پدیده اجتماعی، خاصیت اثرگذاری و ایجاد جنبش‌های مختلف در دل یک جامعه را دارد. به همین علت، با آگاهی از نیازهای آن می‌تواند کمک بسزایی در تغییرات یک اجتماع داشته باشد.
تئاتر، خود نیز می‌تواند جامعه‌هایی کوچک‌تر به وجود آورده و اثر فرهنگی عمیق‌تری ایجاد کند. تک تک ظرفیت‌های فرهنگی تئاتر، با درک نیازهای جامعه‌ای که نمایش متعلق به او است، می‌تواند در جهت بهبود اوضاع آن جامعه استفاده شود.
برای مطالعه بیشتر در زمینه مخاطب‌شناسی تئاتر شما می‌توانید به دیگر مقالات مجله فرواک سر بزنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید