سوپروایزر جلوه‌های ویژه کیست؟ 

0
19

یکی از نقش‌های کلیدی و مهم در تولید یک فیلم، سوپروایزر جلوه‌های ویژه به شمار می‌رود که به او سرپرست جلوه‌های ویژه هم گفته می‌شود. سرپرست جلوه‌های ویژه با همکاری نزدیک با طراح تولید، برنامه‌ریز، تکنسین جلوه‌های ویژه و سایر اعضای گروه تولید برای تحقق بخشیدن به دیدگاه کارگردان و تهیه‌کننده کار می‌کند. او متخصص بسیار ماهری است که بر ایجاد ایمن و مؤثر جلوه‌های ویژه در یک محیط میدانی نظارت می‌کند. افراد مشغول در این حرفه معمولاً در صنعت سینما، تلویزیون و سرگرمی فعالیت می‌کنند. در ادامه به شما خواهیم گفت که به چه کسی سوپروایزر جلوه‌های ویژه می‌گویند.
 سوپروایزر جلوه‌های ویژه، مسئول طراحی، برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای جلوه‌های ویژه و سایر جلوه‌های بصری در انواع آثار نمایشی، از فیلم‌های بلند سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی گرفته تا اجراهای زنده است. همچنین می‌توان این‌طور گفت که سرپرست جلوه‌های ویژه مسئول هماهنگی و نظارت بر تیم جلوه‌های ویژه است که شامل گروه جلوه‌های عملی و تیم جلوه‌های بصری می‌شود.

سوپروایزر جلوه‌های ویژه باید اطمینان حاصل کند که افکت‌ها دقیق، واقع‌گرایانه و از نظر بصری خیره‌کننده هستند و در عین حال به بودجه و جدول زمانی تعیین شده توسط استودیو یا شرکت سازنده نیز پایبندی دارند. برای به عهده گرفتن چنین نقش مهمی در عرصه جلوه‌های ویژه، نیاز است تا افراد از مهارت‌های مختلفی برخوردار باشند؛ مهارت‌هایی از قبیل درک کامل از مواد منفجره، وسایل آتش‌نشانی، برق، مهندسی جلوه‌های بصری، نورپردازی، دکل کاری، کار با دوربین. سرپرست جلوه‌های ویژه باید بتواند با گروه تکنسین ها و هنرمندان همکاری نزدیک انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که جلوه‌های ویژه به موقع، در حد بودجه و مهم‌تر از همه، به‌صورت ایمن ارائه می‌شوند.

از جمله توانایی‌های شخصی که در این حرفه می‌توانند به کمک شما بیایند تا بتوانید سوپروایز جلوه‌های ویژه منحصر بفردی باشید، ذهنیت ایمنی قوی، مهارت‌های ارتباطی خوب، توجه زیاد به جزئیات و درک فنی از جلوه‌های ویژه هستند. سرپرست جلوه‌های ویژه باید بتواند با دیگر افراد گروه و تکنسین‌های مختلف تعامل نزدیکی داشته باشند و آن‌ها باید بتوانند در کنار یکدیگر به‌صورت خلاقانه برای حل مشکلات و عیب‌یابی مسائل در صحنه فکر کنند.

وظایف سوپروایز جلوه‌های ویژه

وظایف سوپروایز جلوه‌های ویژه عبارت است از:

پیش‌تر تا حدودی با وظایف سوپروایز جلوه‌های ویژه و نحوه عملکرد او در فیلمبرداری آشنا شدیم. حال در ادامه به بخش‌های دیگر و تخصصی‌تر به آن‌ها می‌پردازیم:

 • مدیریت تیم جلوه‌های ویژه: سوپروایزر جلوه‌های ویژه کسی است که اعضا گروه جلوه‌های ویژه را استخدام، آموزش و مدیریت می‌کند. همچنین او مسئول تعیین وظایف و مسئولیت‌های فرد در گروه است.
 • همکاری با کارگردان: تعامل سرپرست جلوه‌های ویژه با کارگردان ازآن جهت اهمیت دارد که جلوه‌های ویژه را با دیدگاه خلاقانه فیلم تطبیق می‌دهد. لازم به ذکر است که این دیدگاه خلاقانه محصول هنر کارگردان است.
 • اطمینان از کیفیت جلوه‌های ویژه: سوپروایز جلوه‌های ویژه باید قادر به ارزیابی جلوه‌های ویژه و شناسایی هرگونه مشکل احتمالی باشد.
 • برآورد هزینه و زمان جلوه‌های ویژه: همان‌طور که می‌دانیم جلوه‌های ویژه  عرصه‌ای است که به منابع مالی و غیرمالی بسیاری احنیاج دارد. به همین سبب باید هزینه‌ها و زمان به خوبی مدیریت شود. شخصی که این کار را بر عهده می‌گیرد سرپرست جلوه‌های ویژه است.
 • سخن آخر

  به‌طور کلی، این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کنیم که سوپروایزر جلوه‌های ویژه نقش مهمی در روند تولید فیلم ایفا می‌کند و مسئول هماهنگی و نظارت بر گروه‌های جلوه‌های ویژه و جلوه‌های بصری است. آن‌ها باید درک عمیقی از تکنیک‌های جلوه‌های ویژه داشته باشند، بتوانند به طور مؤثر با گروه تولید همکاری کنند و مهارت‌های حل مسئله عالی برای اطمینان از دقیق، واقعی بودن و از نظر بصری خیره‌کننده جلوه‌ها داشته باشند. همچنین بهتر است بگوییم که یک سرپرست جلوه‌های ویژه مسئولیت اطمینان از اینکه جلوه‌های ویژه با کیفیت بالا و مطابق با دیدگاه خلاقانه فیلم هستند، را برعهده دارد. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با سوپروایزر جلوه‌های ویژه و وظایف او آشنا کنیم. حال برای آشنایی بیشتر با مقوله جلوه‌های ویژه می‌توانید به سایر مقالات تخصصی ما در این زمینه به مجله فرواک مراجعه فرمایید.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید