جلوه های ویژه نوری چیست؟

0
28

جلوه‌های ویژه نوری نوعی از جلوه‌های ویژه هستند که با استفاده از ترفندها و تکنیک‌های نوری مختلف به دست می‌آیند. تاری حرکت، نوردهی دوگانه، استاپ موشن و سایر تکنیک‌هایی که شامل دستکاری و تغییر نور و حرکت دوربین می‌شوند، از جمله این ترفندها هستند. جلوه‌های نوری در بسیاری از ژانرها مثل فیلم های علمی تخیلی، فانتزی، ترسناک و اکشن استفاده می‌شود. اعمال زیادی مانند ناپدید شدن یا حرکت اشیاء به روش‌هایی که بدون جلوه‌های ویژه انجام آن‌ها ممکن نیست، با این نوع از جلوه‌ها انجام می‌شوند. همچنین ایجاد الگوهای انتزاعی، تقویت پدیده‌های طبیعی و ایجاد توالی‌های رؤیایی سورئال از دیگر کارکردهای این تکنولوژی به حساب می‌آیند. با این حال برای پاسخ به پرسشی مانند جلوه‌های ویژه نوری چیست؟ به اطلاعات بیشتری در این زمینه احتیاج است. در ادامه این مقاله ما سعی داریم تا این اطلاعات را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

جلوه‌های نوری نقش مهمی در پیدایش نخستین جلوه‌های ویژه ایفا کردند. این جلوه‌ها شامل تکنیک‌های مختلفی می‌شدند که برای دستکاری یا تغییر بخش‌هایی از یک فریم فیلم در اطراف یک شات گرفته شده به کار می‌رفتند. ابزار ضروری برای انجام این کار را می‌توان چاپگر نوری دانست. چاپگر نوری عناصر مختلف در تصویر را با یکدیگر ترکیب می‌کند. در بخش بعد، به پیشینه و چگونگی تکامل این تکنولوژی در صنعت نمایش می‌پردازیم.

گذری بر پیشینه جلوه‌های ویژه نوری

اولین تلاش‌ها: یکی از اولین جلوه‌های ویژه، جایگزینی ترفند توقف بود. ترفند توقف فرآیندی است که در آن فیلمبرداری متوقف می‌شود و بازیگر یا شیئی برای ایجاد توهم ظاهر یا ناپدید شدن ناگهانی، به صحنه وارد یا از آن خارج می‌شود؛ نقاشی‌های مات، تصاویری که روی شیشه برای نشان دادن یک شیء دوردست نقاشی شده‌اند، و جلوه‌های ویژه گریم نیز در این زمان به وجود آمدند.

جلوه‌های ویژه اولیه: استفاده از جلوه‌های ویژه به صورت گسترده در استودیوهای هالییوود از دهه 1930 آغاز شد. شروع استفاده از مینیاتورها و همین‌طور استاپ‌موشن نیز به همین دوران بازمی‌گردد. در این زمان، از عروسک‌های واقعی و مکانیکی برای شبیه‌سازی حرکت استفاده می‌شده است. از مهم‌ترین نمونه‌های استاپ‌موشن می‌توان به فیلم کینگ‌کونگ محصول سال 1933 اشاره کرد.

چاپگر نوری: اختراع چاپگر نوری در طول جنگ جهانی دوم، کار استودیوها برای استفاده از جلوه‌های ویژه و به تصویر کشیدن آن‌چه در سر داشتند را آسان‌تر نمود. چاپگر نوری، یک دوربین فیلمبرداری را به چندین پروژکتور وصل می‌نمود. این وسیله، به سازندگان فیلم این اجازه را می‌داد تا بخش‌هایی از فیلم را دوباره فیلمبرداری کنند. این چاپگرها کارهایی همچون محو شدن، حل شدن و آهسته و سریع کردن حرکت را انجام می‌دهند. تا دهه 70، این چاپگر‌ها به عنوان کاربردی‌ترین ابزار در زمینه جلوه‌های ویژه نوری به حساب می‌رفتند.

نمونه‌ هایی از جلوه‌های ویژه نوری

تصاویری که با استفاده از جلوه‌های ویژه نوری ایجاد می‌شوند توهم ایجاد عناصر مختلف با یکدیگر در یک صحنه را به وجود می‌آورند. آن‌ها یا در همان زمان فیلمبرداری و با استفاده از دوربین انجام می‌شوند، مانند نوردهی دوگانه یا اینکه با استفاده از صفحه‌های سبز و آبی و یا در مرحله پس تولید و با به کار بردن چاپگرهای نوری. برای مثال می‌توان در این‌جا استفاده از این تکنولوژی در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها را در نظر گرفت. در این سری فیلم، با استفاده از دوربین و جلوه‌های نوری در حین و بعد از فیلمبرداری، بازیگران کوچکتر یا بزرگتر از اندازه معمولی خود به نظر می‌رسند. در ادامه ما به تعدادی از رایج‌ترین نمونه‌های استفاده از جلوه‌های ویژه نوری را ذکر کرده‌ایم:

1. حرکت دوربین: حرکت‌های مختلف دوربین در هنگام فیلمبرداری می توانند توهم حرکت‌های مختلف، عمق یا پرسپکتیو را ایجاد نماید.

2. فیلمبرداری مات: این تکنیک شامل ترکیب عناصر مختلف روی هم برای ایجاد یک تصویر واحد است.

3. مینیاتورها: مینیاتورها مدل‌هایی در مقیاس کوچک از اشیاء واقعی هستند که می‌توان از آن‌ها برای به‌وجود آوردن تصویر ساختمان‌ها و محوطه‌های بزرگ‌تر در فیلم استفاده کرد.

4. نقاشی مات: نقاشی‌های مات، پس ‌زمینه‌های مقیاس اصلی و دستی هستند که می‌توانند برای تقویت یا جایگزینی پس‌‌زمینه یک صحنه خاص به کار بروند.

5. گرافیک کامپیوتری: تصاویر کامپیوتری و افکت‌های دیجیتال نیز می‌توانند به ایجاد جلوه‌های ویژه نوری خاص مانند انفجار، آتش‌سوزی، رعد و برق و تاری نوری در یک فیلم بپردازند.

سخن پایانی

به صورت کلی، می‌توان گفت که جلوه‌های ویژه نوری، ابزاری قدرتمند هستند که در دست افراد خبره و خلاق می‌توانند کیفیت آثار را بالا برده و مخاطبان را درگیر فیلم کنند. البته باید اضافه کرد که این جلوه‌ها به مهارت و تخصص بالایی برای اجرا نیاز دارند؛ با این وجود، در صورت استفاده درست، نتایج انجام جلوه‌های نوری می‌تواند الهام‌بخش و به یاد ماندنی باشند. در این مقاله، ما سعی خود را بر این داشتیم که پاسخی مناسب برای سوال جلوه‌های ویژه نوری چیست؟ مهیا کنیم. امیدواریم که شما مخاطب گرامی نیز فهمی نسبی از این عرصه جذاب و پرچالش پیدا کرده باشد. با این وجود، اگر می‌خواهید که در این زمینه یا دیگر زمینه‌های مربوط به جلوه‌های ویژه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید به مقالات ما در مجله فرواک مراجعه فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید