معرفی کتاب‌های طراحی صحنه

0
19

طراحی صحنه عرصه‌ای جذاب و پرفراز و نشیب است. صحنه آن‌چیزی است که در آثار نمایشی، به خصوص تئاتر در ابتدا به چشم مخاطب می‌رسد. المان‌های به کار رفته در صحنه به مخاطب کمک می‌کنند تا درک بهتر و کامل‌تری از نمایش داشته باشد؛ همچنین باعث بوجود آمدن احساسات مختلف در آن‌ها می‌شود. یادگیری طراحی‌صحنه اما، کاری پرچالش است. این هنر پیش‌نیازهای زیادی دارد. درک هنرهای تجسمی، شناخت رنگ و آشنایی با اصول طراحی از جمله این پیش‌نیازها به حساب می‌آیند. از راه‌های ورود به این حوزه می‌توان به مسیرهای آکادمیک یا تجربی اشاره کرد. در مسیر آکادمیک، فرد به تحصیل در این رشته در هنرستان یا دانشگاه می‌پردازد و در مسیر تجربی، با شروع کار و فعالیت در گروه‌های طراحی صحنه تئاتر و سینما، شروع به یادگیری زیر و بم این رشته می‌نماید. در هر یک از این مسیرها، کسب اطلاعات و مطالعه شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است و به کمک افراد علاقمند می‌آید. به همین جهت، در این مقاله ما به معرفی کتاب‌های طراحی صحنه می‌پردازیم:

  • آشنایی با صنایع صحنه

نویسنده: دنیل دی. یونیزی
انتشارات: سوره مهر
ترجمه: رضا مهدی‌زاده، امیر هاشمی‌مهر

این کتاب که در بین کتاب‌های آموزشی برخی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا به چشم می‌خورد، برخی از مهم‌ترین مفاهیم طراحی صحنه تئاتر را برای دانشجویان بیان می‌کند. همچنین این کتاب در زمینه انتخاب و به کارگیری مواد و مصالح و اجرای صحنه و دکور راهنمایی جامع به شمار می‌رود.

خلاصه کتاب:

طراحی صحنه، هنر خلق داستان در جای جای صحنه نمایش است. یک طراح صحنه با به کارگیری مواد و ابزار مختلف ار قبیل میخ، چوب، رنگ، پارچه به ساختن جهان نمایش می‌پردازد؛ جهانی که قصه در آن به وقوع می‌پیوندد. اگر فکر می‌کنید این کار شما را به وجد می‌آورد، این کتاب مناسب شما است. از فضای زیر صحنه تا سقف تالار نمایش بوم هنرمندی طراحان صحنه است. دنیل ای. یونیزی در این کتاب نحوه درست استفاده از این بوم را با قلمی روان و تصاویری گویا به شما می‌آموزد.

امکانات صحنه
نویسنده: امین شهمیری
انتشارات: نی

اگر به دنبال منبعی مناسب برای هنر طراحی صحنه با نویسنده‌ای ایرانی هستید، این کتاب مناسب شما است. امین شهمیری در این کتاب با رویکردی تاریخی، به صحبت درباره امکانات صحنه پرداخته است. تاریخ طراحی‌صحنه به درازای پیشینه هنر تئاتر است. به همین جهت، این کتاب تاریخچه طراحی صحنه و تجهیزات آن از دوران یونان باستان تا به امروز را بیان می‌کند.

خلاصه کتاب:

مطالعه تاریخ هنر تئاتر و نمایش برای افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند الزامی است. یکی از جنبه‌های این مطالعه، بررسی امکانات و وسایل موجود در هر دوره تاریخی و سیر تکامل آن‌ها است. با این بررسی و مطالعه عمیق است که دست‌اندرکاران تئاتر می‌توانند اثری قابل قبول ارائه دهند. در واقع، در هر برهه تاریخی طراحان صحنه و کارگردانان مختلف بنابر نیاز و شرایطشان، امکانات و تکنیک‌های متفاوتی را برای استفاده انتخاب می‌نمودند. رویکرد تاریخی به عوامل تئاتر کمک می‌کند تا با اطلاع از دلایل پشت این انتخاب‌ها، در به‌کارگیری از امکانات و وسایل خلاقیت بیشتری خرج داده و بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. به همین علت، کتاب نگارش شده توسط آقای شهمیری در پیدا کردن دیدی عمیق‌تر برای دانشجویان و علاقمندان هنر طراحی صحنه بسیار سودمند است.

  • طراحی صحنه

نویسنده: اورن پارکر، کریگ وولف
انتشارات: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
ترجمه: مریم مجد

کتاب طراحی صحنه به نمایش مفهوم این هنر در دل تئاتر می‌پردازد. با توجه به دیدگاه این کتاب، تئاتر می‌تواند یک اجرا، یک نظام و یا یک ماشین باشد. در هر یک از این تعاریف، مفهوم طراحی‌صحنه نیز می‌تواند تغییر کند. مراحل کار طراحی صحنه نیز از جمله موضوعاتی است که این کتاب به آن پرداخته است. اگر قصد دارید تا به صورتی جامع‌تر و تخصصی‌تر طراحی‌صحنه را مطالعه نمائید، این کتاب به شما توصیه می‌شود.

خلاصه کتاب:

کتاب ذکر شده را می‌توان به دو بخش مفهوم طراحی صحنه و چگونگی و مراحل اجرا تقسیم کرد. بخش اول، بیشتر به مباحث نظری می‌پردازد. در این بخش، طراحی به عنوان یک مفهوم و یک هنر تجسمی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین بر روی کاغذ آوردن ایده و فرآیند انواع طراحی به تفصیل توضیح داده می‌شود. بخش دوم اما، اجرای این طرح‌ها، یعنی مبحث ساخت و چیدمان را دربرمی‌گیرد. در این بخش انواع وسایل، مواد و ابزار مورد نیاز برای کار طراحی‌صحنه نیز معرفی می‌شوند. کتاب طراحی صحنه یکی از جامع‌ترین منابع موجود حال حاضر این رشته است و به عنوان کتاب مرجع در دانشگاه‌ها استفاده می‌گردد.

سخن آخر

در این مقاله ما تلاش خود را بر آن داشتیم تا به معرفی کتاب‌های طراحی صحنه بپردازیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما ثمربخش باشند و شما علاقمندان به هنر تئاتر و سینما از آن‌ها بهره کافی را برده باشید. با این وجود، اگر قصد مطالعه و شناخت بیشتر از رشته طراحی صحنه را دارید، می‌توانید به مقالات این دسته‌بندی در مجله فرواک سر بزنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید