وظیفه طراح صحنه چیست؟

0
19

طراحی صحنه یکی از رشته‌هایی است که به خلق روایت بصری در دنیای تئاتر و سینما می‌پردازد. شخصی که بیشترین نقش در این روند را دارد، طراح صحنه است. حال ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که وظیفه طراح صحنه چیست؟ برای پاسخ دادن به این پرسش، احتیاج است که ما این شغل را از جنبه‌های مختلفی بررسی کنیم؛ چراکه طراحی صحنه یک کار چند وجهی است و وظایف و مسئولیت‌های بسیار و مختلفی را در بر می‌گیرد. همچنین می‌توان گفت که وظیفه یک طراح صحنه از مرحله پیش‌تولید تا تولید تغییر می‌کند و همواره یکسان نیست.

بررسی و تفسیر متن

در ابتدای کار و در مرحله پیش تولید، یک طراح صحنه، مثل خیلی دیگر از عوامل تولید فیلم، باید متن را بخواند. این خواندن متن تنها به صرف فهمیدن خط داستانی و آن‌چه در نمایشنامه یا فیلمنامه اتفاق می‌افتد نیست. همان‌طور که گفته شد، طراح صحنه یکی از کسانی‌ است که در کنار طراح لباس، گریمور و در بعضی مواقع طراح نور، به خلق روایت بصری در یک اثر نمایشی می‌پردازد. خلق روایت بصری به معنای نمایش دادن درون‌مایه و مفهوم متن، توسط المان‌های بصری همچون صحنه، لباس و گریم است. طراح صحنه، به هنگام خواندند نمایشنامه و فیلمنامه باید در ابتدا مضمون آن را متوجه شود؛ در وهله بعد، او باید به دنبال جزئیاتی بگردد که بتواند آن مضمون را در صحنه بازتاب دهد. این جزئیات در هنگام طراحی و اجرای کار بسیار به کمک او می‌آیند.

طراحی و اسکچ ایده‌های اولیه

مهم‌ترین وظیفه‌ای که برای شغل طراح صحنه به ذهن می‌آید، همین کار طراحی و اسکچ است. برای انجام این کار، یک طراح صحنه در ابتدا طرحی از فضایی را که در اختیار دارد بر روی صفحه می‌آورد. او باید بداند که چه فضایی برای جا دادن طراحی‌هایی که در ذهن او است وجود دارد. پس از آن او می‌تواند شروع به کشیدن اسکچ‌هایی از صحنه مورد نظر می‌کند. در مراحل نهایی طراحی، کار او از ایده‌پردازی صرف فراتر می‌رود. او در این قدم، باید قابل اجرا بودن طرح را نیز مورد بررسی قرار داده و طرحی کاربردی ارائه دهد.

نظارت بر اجرای صحنه

وقتی که دیگر طرح‌ها نهایی شد، حال نوبت به ساخت و اجرای دکور می‌رسد. شاید این‌طور فکر کنید که در این مرحله دیگر کار طراح به پایان رسیده است؛ با این حال باید بدانید که طراح در هنگام اجرای طرح نیز باید حضور داشته باشد. او باید بر روند کار نظارت کرده و اطمینان حاصل کند که طرحش به درستی در فضای موجود پیاده می‌شود. به همین دلیل هم در قسمت قبل بیان شد که یک طراح لباس در مراحل نهایی طراحی باید مطمئن شود که ایده‌اش قابل اجرا است. البته گاهی ممکن است بنابر شرایط و هنگام به اجرا درآوردن دکور، طراح صلاح ببیند تا تغییراتی ایجاد شود.

تعامل و همکاری با دیگر عوامل پروژه

واضح است که یک طراح صحنه نیاز دارد تا با عواملی همچون طراح لباس و طراح گریم در ارتباط باشد تا کار این گروه‌ها به درستی و در هماهنگی با یکدیگر پیش برود. برای نمایش دادن روایت اثر به صورت بصری همکاری این گروه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین خوب است که یک طراح‌صحنه چه در هنگام طراحی و چه در زمان اجرا، نورپردازی را نیز در نظر بگیرد. همکاری طراح‌صحنه با کارگردان و گروه تهیه و تولید هم از واضحات است.

سخن پایانی

در این مقاله ما سعی داشتیم تا مهم‌ترین وظایف طراح صحنه را برای شما بیان کنیم و به این پرسش که وظیفه طراح صحنه چیست، پاسخ دهیم. با این وجود، اگر شما به این عرصه جذاب و چالش‌برانگیز علاقمندید و می‌خواهید مطالعه بیشتری بر روی آن داشته باشید، به دسته‌بندی آن در مجله فرواک مراجعه فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید