لایت موتیف چیست؟

0
17

موسیقی می‌تواند یک تجربه جاودیی و شگفت‌انگیز باشد. قدرتش در آن است که مردم را از همه نوع اقشاری به گونه‌ای منحصر به فرد و خاص به هم متصل می‌کند. موسیقی، هنری بسیار احساسی است که می‌تواند در انتقال احساسات و ایده‌های مختلف بسیار قدرتمند عمل کند. موسیقی فیلم نیز انواع متفاوتی دارد، می‌تواند ساز یا آواز باشد؛ همچنین ترکیبی از سبک‌ها و ژانرهای مختلف را نیز در‌گیرد. با این وجود، در همه حالاتش، باعث افزایش تأثیر عاطفی فیلم است.

یکی از این انواع موسیقی فیلم، لایت موتیف نام دارد. در پاسخ به اینکه لایت موتیف چیست؟ می‌توان گفت، این اصطلاح به معنی یک ملودی موسیقیایی تکرارشونده است که به شخصیت، موقعیت یا عنصر خاصی از داستان مرتبط است. به عبارت دیگر، لایت موتیف، یک الگوی موسیقیایی است که به طور مداوم در سراسر یک فیلم استفاده می‌شود و احساسات یا اطلاعات داستان را به مخاطب منتقل می‌کند.
شاید برای شما جالب باشد در این مقاله از مجله فرواک، اطلاعات بیشتری درباره لایت موتیف را بدانید، با ما همراه باشید.

لایت موتیف توسط چه کسی رواج یافت؟

این موضوع، ایده جالبی است که موتیف‌های موسیقیایی، کمک کننده انتقال اطلاعات به مخاطب، بدون نیاز به توضیح یا گفت‌و‌گو هستند؛ این اطلاعات را به ابزاری مؤثر برای داستان‌گویی از طریق موسیقی تبدیل می‌کنند. لایت موتیف‌ها، توسط ریچارد واگنر، آهنگساز آلمانی، در اواخر قرن نوزدهم و در اپرای خود (( Rienzi)) رایج شد. او از لایت موتیف برای ایجاد یک زبان موسیقی خاص و به ‌یاد‌ماندنی استفاده کرد. از معروف‌ترین آثار او ((حلقه نیبلونگ)) است. این اثر مجموعه‌ای از ۴ اپرای واگنر است که در مجموع، دارای ۹۰ لایت موتیف بوده؛ برای نمایش شخصیت‌ها، کنش‌ها و ایده‌ها در اپراها استفاده می‌شد. مشهورترین لایت موتیف این اپرا، (( Dies Irae)) است که نشان دهنده مرگ و عذاب است و برای ایجاد تنش به کار برده می‌شد.

تحلیل لایت موتیف (( جنگ ستارگان))

سه‌گانه جنگ ستارگان، به کارگردانی جورج لوکاس و آهنگسازی جان ویلیامز، دارای انواع لایت موتیف‌ها است. جان ویلیامز برای تقویت تأثیر عاطفی و تأکید بر داستان، شخصیت‌ها و مکان‌ها از لایت موتیف‌ها استفاده کرده است.

یکی از قابل تشخیص‌ترین این لایت موتیف‌ها، تم نیرو است. قطعه The Force Theme، حس رمز و راز و قدرت را منتقل می‌کند و با شخصیت‌های اصلی مانند لوک اسکای واکر و دارث ویدر همراه است.

یکی دیگر از این موتیف‌های برجسته، The Imperial March است. مجموعه‌ای از نت‌های نزولی است که حس پیشگویی و تنش را ایجاد می‌کند و برای تقویت حضور و قدرت امپراطوری به کار برده شده است.
از دیگر موتیف‌های به کار برده شده در این فیلم، تم پرنسس لیا است که برای انتقال حس گرما، لطافت، قدرت و اراده او استفاده شده است.

حرف آخر

به‌طور کلی،  در پاسخ به اینکه لایت موتیف چیست؟ می‌توان این‌طور بیان کرد، استفاده از لایت موتیف‌ها در موسیقی، راهی تأثیر‌گذار برای ارتباط عاطفی مخاطب با فیلم است. آن‌ها، به انتقال حس کمک می‌کنند و حال‌و‌هوا و تأثیر یک صحنه را افزایش می‌دهند. ما در مجله فرواک سعی کردیم با تحلیلی موشکافانه، به درک هرچه بهتر شما از لایت موتیف کمکی کرده باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید