موسیقی تم شخصیت

0
24

همان‌طور که در مقاله انواع موسیقی فیلم اشاره کردیم، موسیقی تم شخصیت یکی از انواع موسیقی است که در ساخت فیلم‌های سینمایی استفاده می‌شود. موسیقی تم شخصیت، به آهنگ‌هایی گفته می‌شود که به صورت خاص، بر روی یک شخصیت تمرکز دارند. هر زمانی که در یک اثر سینمایی نیاز باشد تا بر روی شخصیت تمرکز شده و توجه مخاطب به سمت او کشیده شود، این آهنگ‌ها شروع به پخش می‌شوند. در حقیقت، می‌توان گفت از موسیقی تم شخصیت برای ایجاد کردن انتظار در مخاطب، برای ورود یک شخصیت خاص استفاده می‌شود. برای مثال، وقتی شخصیت الف برای اولین بار در فیلمی ظاهر می‌شود، موسیقی تم آن کاراکتر در پس‌زمینه به گوش می‌رسد. بعد از آن، هر زمانی که مخاطب آن موسیقی را بشنود، انتظار همان شخصیت را می‌کشد.

اگر برای شما سؤال است که یک آهنگساز فیلم، چگونه در ساختن موسیقی تم شخصیت به نتیجه می‌رسد، باید این‌طور بگوییم؛ یک آهنگساز در ابتدا باید شخصیت را به خوبی بشناسد. برای انجام این امر او نیاز دارد تا فیلمنامه را به خوبی مطالعه کرده و آن را تجزیه و تحلیل کند. در ادامه و با انجام این کار او به نقش شخصیت در داستان فیلم پی برده و انگیزه‌ها و احساسات او را درک می‌کند. بعد از به وجود آوردن هویتی در ذهنش برای شخصیت، شروع به ساختن موتیف یا ملودی موسیقایی مناسبی منطبق با آن شخصیت می‌نماید. او در واقع سعی می‌کند تا با زبان موسیقایی، شخصیت را تعریف کند و حالات، ویژگی‌ها و انگیزه‌هایش را نشان دهد.
یکی از مواردی که در این‌جا بسیار می‌تواند کمک کننده باشد، پیشینه کاراکتر است. اینکه کاراکتر اهل کجاست و چه داستان شخصی برای خود دارد. به عنوان مثال، اگر در فیلمنامه شخصیتی وجود دارد که اهل نروژ است، آهنگساز می‌تواند در ساخت موسیقی تم شخصیت مربوط به او، قطعات موسیقی سنتی نوردیک را به‌کار ببرد. با توجه به اینکه داستان شخصی او تراژیک است یا شاد نیز آن موسیقی می‌تواند تغییر کند.

استفاده‌ای که فیلمسازان از موسیقی تم شخصیت می‌توانند انجام دهند، تنها به کشاندن توجه مخاطب به کاراکتر و نشان دادن ویژگی‌های او ختم نمی‌شود. آهنگسازان توانایی این را دارند که با قطعه‌هایی که می‌سازند، تصویرسازی انجام دهند. همان‌طور که گفتیم، می‌توان پیشینه تراژیک و غم‌انگیز یک شخصیت را تنها با یک قطعه کوتاه موسیقی به مخاطب انتقال داد، به گونه‌ای که حتی باعث ایجاد همذات‌پنداری در او شود. حسی که برای بیان آن، به هزاران کلمه احتیاج است، به زبان موسیقی تنها در چند ثانیه می‌تواند تاثیری حتی عمیق‌تر از کلمات داشته باشد.
در بسیاری از اوقات، ممکن است که آهنگساز بخواهد قسمت‌هایی از کاراکتر و زندگی‌اش را در موسیقی که می‌سازد بازتاب دهد بدون این‌که خود، تجربه زیسته آن را داشته باشد. این‌جا است که هنر واقعی یک آهنگساز رقم می‌خورد که آیا او می‌تواند با استفاده از تخیل و هوش موسیقایی خود، آن‌چه می‌خواهد را به دست ساخت برساند یا خیر.

تمامی مواردی که گفته شد، از جمله عواملی هستند که آهنگسازان سینما، هنگام به وجود آوردن قطعات موسیقی تم شخصیت به آن‌ها توجه می‌کنند. با این وجود، خیلی از قطعات موسیقی ماندگار هم هستند که به اندازه‌ای نمادین شده‌ که آن‌ها شخصیت را تعریف می‌کنند! از معروف‌ترین این موسیقی‌های تم شخصیت در تاریخ سینما، می‌توان به موسیقی شخصیت‌های پلنگ صورتی، جیمز باند و اونجرز اشاره کرد. این موسیقی‌ها به اندازه‌ای برای مخاطبان آشنا هستند که آن‌ها با شنیدنشان، حتی خارج از فضای فیلم به یاد همان شخصیت‌ها می‌افتند. برای مثال، پلنگ صورتی را در نظر بگیرید. برای شما، پلنگ صورتی بدون موسیقی دوست‌داشتنی‌اش می‌تواند وجود داشته باشد؟ تمام ویژگی‌های این شخصیت در موسیقی تم‌اش منعکس شده و همین‌طور ویژگی‌های موسیقی، شخصیت را تعریف کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله، ما تلاش خود را بر آن داشتیم تا شما مخاطب گرامی را با موسیقی تم شخصیت آشنا نمائیم. همین‌طور در رابطه با عوامل مؤثر در روند ساخت آن صحبت کردیم و با استفاده از مثال سعی نمودیم تا موضوعات را برای شما روشن‌تر کنیم. با این حال، اگر علاقمندید تا بیشتر در ارتباط با این موضوع بدانید، می‌توانید به دیگر مقالات دسته‌بندی موسیقی در سینما در مجله فرواک مراجعه فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید