موسیقی اتمسفریک چیست؟

0
18

موسیقی اتمسفریک با عنوان موسیقی محیطی نیز شناخته می‌شود. شاید برای شما سوأل باشد، موسیقی اتمسفریک چیست؟ ژانری از انواع موسیقی در سینما است که بر ایجاد یک فضا یا حالت خاص تمرکز دارد. اغلب به عنوان موسیقی پس‌زمینه در فیلم مورد استفاده قرار می‌گیرد. موسیقی اتمسفریک طیف گسترده‌ای از سبک‌ها و ژانر‌های موسیقی را در بر می‌گیرد که غالباً، با تمرکز بر حال و هوای داستان مشخص می‌شود. اغلب صداهای طبیعی مانند صداهای طبیعت، محیط شهری و… در این نوع موسیقی به کار می‌رود. موسیقی محیطی، می‌تواند از صداهای ساده که در پس‌زمینه ترکیب می‌شوند تا قطعات پیچیده‌تر چند لایه‌ای که حس عمق و بافت را ایجاد می‌کنند، متغیر باشد. معمولاً با سرعت آهسته، ریتم‌های تکراری و فقدان ملودی شناخته می‌شود. برخی از آهنگسازان مشهور موسیقی اتمسفریک، برایان اِنو و وَنجلیس هستند.

هدف موسیقی اتمسفریک

هدف موسیقی اتمسفریک ایجاد یک حال و هوا و فصلی خاص در فیلم است. اغلب برای تقویت اهداف هنری که در آن فیلم استفاده می‌شود به کار می‌رود. به تنظیم لحن یا فضایی خاص در یک صحنه کمک می‌کند. عموماً به روشی غیر حواس پرتی، طوری که شبیه بخشی از پس‌زمینه می‌شود به کار می‌رود. به‌طور کلی می‌توان گفت، هدف اصلی موسیقی اتمسفریک، برانگیختن واکنش احساسی خاص در بیننده است، نه پیروی از ساختارها یا فرم‌های موسیقی.

کاربرد‌های موسیقی اتمسفریک

موسیقی اتمسفریک، علاوه بر استفاده در فیلم، کاربرد‌های دیگری نیز دارد. مانند:

تمدد اعصاب و مراقبه: از این موسیقی، می‌توان برای آرامش و مدیتیشن استفاده کرد و یک فضای آرام برای تقویت آرامش محیط فراهم کرد.

محیط: برای ایجاد یک فضای خاص در محیط‌هایی مانند: رستوران و فروشگاه به کار می‌رود. همچنین به عنوان موسیقی پس‌زمینه در موقعیت‌های مختلف مانند اتاق انتظار، فضای مطالعه و… استفاده می‌شود.

بازی‌های ویدیوئی: موسیقی اتمسفریک در متن بازی‌های ویدیوئی هم استفاده می‌شود. به عنوان مثال: ممکن است برای ایجاد حس خطر یا تعلیق در یک بازی ترسناک یا حس جست‌و‌جو در بازی ماجراجویی به کار ‌برود.

ساز‌ های موسیقی اتمسفریک

در موسیقی اتمسفریک اغلب صداها و بافت‌های محیطی، جای سازهای سنتی را می‌گیرند. در اینجا به چند نمونه از ساز‌هایی که در موسیقی محیطی استفاده می‌شوند اشاره می‌کنیم.

1. سینت سایزرها: سینت سایزرها، کیبوردهای الکترونیکی هستند که می‌توانند برای تولید طیف وسیعی از صداها از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، پدها و بافت‌ها، برنامه‌ریزی شوند. این صداها اغلب در موسیقی اتمسفریک برای ایجاد یک فضا یا جو استفاده می‌شوند.

2. ضبط‌های میدانی: ضبط‌های میدانی، ضبط‌های صوتی هستند که در یک محیط خاص، خارج از محیط استودیو ساخته می‌شوند. مانند صداهای طبیعت، حیات وحش یا صداهای یک مکان خاص. این کار می‌تواند حس سفر به مکان یا زمان دیگر را ایجاد کند.

3. سازهای غیر سنتی: موسیقی اتمسفریک، اغلب سازهای نامتعارف مانند صدای آب یا صدای باد را در خود جای می‌دهد. که می‌توانند حس بافت یا عمق ایجاد کنند.

4. افکت‌ها: موسیقی محیطی، اغلب دارای افکت‌های مختلفی مانند ریورب، تأخیر و اکو است. این افکت‌ها می‌توانند حس عمیقی را به‌وجود آورند.

5. کوبه‌ای: سازهای کوبه‌ای مانند طبل دست یا سنج انگشتی می‌توانند به ایجاد حس ریتم و سرعت کمک کنند. این‌ها می‌توانند صداها و بافت‌های محیط را تکمیل کنند.

در اینجا به برخی از ویژگی‌هایی موسیقی اتمسفریک می‌پردازیم

1. حال و هوا: موسیقی اتمسفریک، اغلب با تمرکز بر ایجاد یک حال و هوا یا فضای خاص مشخص می‌شود، نه ارائه یک ساختار آواز سنتی. می‌تواند حس آرامش، نوستالژی یا حتی تنش را به‌وجود آورد که وابسته به هدف موسیقی است.

2. ریتم‌های تکراری: موسیقی اتمسفریک اغلب بر ریتم های تکراری تکیه می‌کند که باعث ایجاد حس محیط می‌شود.

3. صداهای محیطی: موسیقی محیطی اغلب صداهای محیطی مانند صداهای طبیعت یا صداهای یک مکان یا محیط خاص را در خود جای می‌دهد. همان‌طور که گفته شد می‌تواند حس حمل و نقل به مکان یا زمانی دیگر را ایجاد کند.

4. سازهای غیرسنتی و جلوه‌های صوتی: موسیقی محیطی گاهی اوقات سازهای غیرمتعارف یا جلوه‌های صوتی مانند صدای آب یا صدای باد را در خود جای می‌دهد. باعث می‌شود حس بافت یا عمق ایجاد کند.

5. فقدان ملودی: موسیقی اتمسفریک اغلب فاقد ملودی های سنتی است و در عوض بر بافت، لحن و تن صدا متکی است. این می‌تواند بدون نیاز به ساختار آهنگ سنتی، یک حس جوی را ایجاد کند.

6. بدون اشعار: موسیقی اتمسفریک اغلب فاقد اشعار سنتی است، در عوض بر استفاده از بافت، لحن و تن برای ایجاد حال و هوا یا جو متکی است.

7. بدون شروع یا پایان مشخص: موسیقی محیطی، اغلب فاقد ساختارهای سنتی است؛ در عوض در طول زمان تکامل می‌یابد و حس حرکت یا جریان را ایجاد می‌کند. این موسیقی اغلب می تواند برای مدت طولانی بدون شروع یا پایان روشن ادامه یابد.

سخن آخر

به‌طور کلی، موسیقی اتمسفریک یک سبک منحصر به فرد از موسیقی است. ما در این مقاله از مجله فرواک شما را با ویژگی‌های آن، کاربردها، انواع سازها و هدف این نوع موسیقی آشنا کردیم. اگر علاقه‌مند به موسیقی هستید، کارکردن در زمینه موسیقی اتمسفریک می‌تواند بخشی جالب و سرگرم‌کننده برای شما باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید