اهمیت موسیقی در فیلم

0
17

جنگ ستارگان، هری پاتر، شرلوک هولمز یا هر فیلم ماندگار دیگری را بدون موسیقی آن تصور کنید. آیا همان جذابیت سابق را برایتان خواهند داشت؟ وقتی به فیلمی مانند جنگ ستارگان فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید چیست؟ به احتمال زیاد جواب شما به این سوال، شامل موسیقی خاطره انگیز این سری فیلم نیز خواهد بود. جورج لوکاس، سازنده جنگ ستارگان، خود این باور را دارد که صدا و موسیقی، پنجاه درصد از سرگرمی یک فیلم را تشکیل می‌دهند.
برای فهمیدن بهتر اهمیت موسیقی در فیلم، هنگام تماشای یک فیلم ترسناک، صدای تلویزیون را ببندید و ببینید که آیا همچنان وحشتی در خود حس می‌کنید. بعد از انجام این آزمایش کوچک، می‌توانید متوجه شوید که با نبود موسیقی و صدا، عامل ترس نیز دیگر وجود ندارد. البته باید توجه داشت که ایجاد این پیوند احساسی، تنها یکی از کارکردهای موسیقی فیلم است. موسیقی به منظورهای دیگری نیز در آثار نمایشی استفاده می‌شود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

می‌توان این‌گونه گفت که موسیقی فیلم، اهداف و کارکردهای مختلفی دارد. به کمک موسیقی می‌توان داستان‌سرایی را تقویت نمود، با مخاطب ارتباط عاطفی ایجاد کرد و به او کمک کرد تا با شخصیت‌ها و موقعیت‌های داستان ارتباط برقرار کند. موسیقی فیلم، عنصری از نوستالژی را به مخاطب ارائه می‌دهد؛ با استفاده از همین حس نوستالژی است که تماشاگر می‌تواند از لحاظ احساسی با اثر ارتباط داشته باشد.
موسیقی بر مخاطب اثر می‌گذارد و احساسات خاصی را در او برمی‎انگیزد. علاوه بر تحریک و تهییج احساسات، موسیقی برای اتفاقات یک فیلم، یک ریتم خاص ایجاد می‌کند. موسیقی در فیلم می‌تواند باعث شود شما در لحظه مناسب بخندید و در لحظات غم و جدایی اشک بریزید. در واقع موسیقی می‌تواند به اتفاقات درون تصویر عمق و معنایی دو چندان ببخشد.

در میان تمام ابزارهای در اختیار فیلمسازان، موسیقی شاید قدرتمندترین و کلیدی‌ترین آن‌ها باشد که می‌تواند به روایت داستان کمک کند. نمی‌توان هیچ موسیقی فیلمی را نام برد که داستان را روایت نکرده یا به عمق بخشیدن به جنبه‌های بصری فیلم نپرداخته ‌باشد. موسیقی در حقیقت، آن‌چه ما می‌بینیم را به ما می‌گوید. موسیقی به احساسات ما جهت می‌دهد. البته باید در نظر داشت که برای اثرگذاری درست، موسیقی و تصویر باید با یکدیگر تناسب داشته‌باشند.
موسیقی برای خودش زبان دارد. می‌تواند باعث شود مخاطب یک سکانس خاص را درک کند؛ می‌تواند نشان دهد دیالوگ غمگین است یا شاد، شخصیت چه احساسی دارد یا یک دیالوگ خاص خنده‌دار است و غیره. می توان از آن برای هل دادن مخاطب به مسیر درست استفاده کرد. موسیقی همچنین به ایجاد یک رابطه داستانی در طول فیلم کمک می‌کند. به عنوان مثال، وقتی موسیقی خاصی به شرور فیلم ربط دارد و بعداً همان تم را در سکانس دیگری در فیلم می‌شنویم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم و بدانیم کدام شخصیت قرار است ظاهر شود.

موسیقی بین سکانس‌های یک فیلم انسجام ایجاد می‌نماید. به عنوان مثال، در سکانس‌های مونتاژی که پرش‌های زیادی در زمان و مکان وجود دارد یا چندین نما با هم ترکیب می‌شوند، می‌توان با استفاه از موسیقی فیلم همه سکانس‌ها را به هم متصل کرد.
موسیقی را همچنین می‌توان برای ایجاد تضاد به کار برد. مثلاً قرار دادن یک قطعه موسیقی ملایم و گرم در سکانسی که در آن آن نوع موسیقی انتظار نمی‌رود، مخاطب را در موقعیتی متناقض قرار می دهد. این کار، تماشاگر را حساس‌تر و آگاه‌تر کرده و این فکر را پیش می‌آورد که انگار چیزی سر جایش نیست. به همین ترتیب، آهنگسازان می‌توانند تماشاگر را با استفاده از موسیقی فیلم فریب دهند. به عنوان مثال، می‌شود که با یک موسیقی ملایم شخصیتی را در ذهن مخاطب به عنوان یک “شخصیت خوب” جا انداخت و در زمان مناسب مخاطب را غافلگیر کرده و نشان داد که او یک شخصیت شرور بوده است.

سخن آخر

موسیقی و صدا، بخش جدایی‌ناپذیری از صنعت سینما هستند. اگر بخواهیم اهمیت مو‌سیقی فیلم را نشان دهیم می‌توانیم بگوییم که این عنصر، هویت یک فیلم را شکل داده و می‌سازد. نتیجه کار آهنگسازان، به داستان فیلم جان می‌بخشد، به اکشن و هیجان آن دامن می زند و مخاطب را به دیدن اثر ترغیب می‌کند. موسیقی ابزار قدرتمندی است که در دستان هنرمندان درست، می‌تواند اثری سینمایی را جاودانه کند. از آهنگسازانی که آثارشان برای همه گوش‌ها آشنا است، می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:
هانس زیمر (شوالیه تاریکی، آغاز، بین ستاره‌ای)
ریچل پورتمن (شکلات، اِما)
جان ویلیامز (جنگ ستارگان، پارک ژوراسیک، هری پاتر)
جان بری (سری فیلم‌های جیمز باند)
کریگ آرمسترانگ (گتسبی بزرگ)
با این وجود، مبحث موسیقی فیلم گسترده‌تر از آن است که بتوان اهمیت آن را در یک مقاله جای داد. شما علاقمندان به این هنر ارزشمند، می‌توانید با مراجعه به مجله فرواک، بیشتر با موسیقی و نقش آن در سینما آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید