انواع موسیقی فیلم

0
49

فیلم‌ها به غیر از آن‌که یک هنر بصری باشند، با استفاده از صوت نیز با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنند. به همین علت است که عرصه‌های صدا، دوبلاژ و همین‌طور موسیقی فیلم از اهمیت بالایی در صنعت سینما برخوردار هستند.
در بین رشته‌های ذکر شده، موسیقی به صورتی خاص‌تر در ذهن تماشاگران اثر می‌گذارد؛ چراکه بر خلاف صدا و دوبلاژ، موسیقی به زبان‌های شناخته شده بشری سخن نمی‌گوید بلکه خود یک زبان است. این زبان به صورت مستقیم و ناخودآگاه، ذهن و روان بینندگان یک فیلم را درگیر می‌کند.
زبان موسیقی، خود اشکال مختلفی به خود می‌گیرد. می‌تواند بی‌کلام باشد یا خواننده داشته باشد؛ می‌تواند حماسی و دراماتیک به گوش برسد یا احساس آرامش را القا کند. این اشکال مختلف، هر یک به گونه‌ای در هویت موسیقایی یک اثر سینمایی نقش دارند. در ادامه، ما به تعدادی از مهم‌ترین انواع موسیقی فیلم و معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

موسیقی اتمسفریک: همان‌طور که از نامش پیدا است، این موسیقی برای ایجاد یک اتمسفر و حس و حال خاص در فیلم به کار می‌رود. صدای آلات موسیقی، طبیعت اطراف و دیگر صداهای آرامش بخش از جمله اصوات معمول به کار رفته در این نوع موسیقی فیلم هستند. در موسیقی اتمسفریک استفاده از سازهای کوبه‌ای تقریباً نزدیک به صفر است؛ چراکه بیشتر بر ساخت فضایی ماورایی و معنوی متمرکز است. به غیر از سینما، این نوع موسیقی برای مدیتیشن، یوگا و درمان‌های روان‌شناختی جدید استفاده می‌شود. همچنین می‌توان گفت، پخش موسیقی اتمسفریک در گالری‌های هنری، موزه‌ها و برخی کتابخانه‌ها تصمیم رایجی است.

موسیقی پس زمینه: می‌دانیم که سینما، تنها یک رسانه دیداری نیست. وقتی مخاطب فیلمی را تماشا می‌کند، از چشم و گوش خود، هردو استفاده می‌کند. موسیقی پس‌زمینه در بیشتر لحظات فیلم، آن‌چه می‌بینید را تکمیل می‌کند. تماشاگر همیشه متوجه وجود این موسیقی نیست با این حال، موسیقی پس‌زمینه قدرت این را دارد که اثربخشی صحنه‌ای را افزایش یا کاهش دهد. این شکل از موسیقی فیلم به نحوی تفسیرصوتی احساسات به کار رفته درهر صحنه است؛ به بیان دیگر آن‌چه دیده می‌شود را به زبان موسیقی منعکس می‌کند.

موسیقی متن اصلی: موسیقی متن اصلی، به بخشی از موسیقی‌های یک فیلم گفته می‌شود که مخصوص یک فیلم طراحی و ساخته شده است. برای به‌وجود آوردن این شکل از موسیقی فیلم، یک آهنگساز مخصوص در بین عوامل وجود دارد. آهنگساز موسیقی متن اصلی، باید کاملاً با فیلم و داستان آن آشنایی داشته باشد تا بتواند موسیقی متن را با آن تطبیق دهد. زمان در این موسیقی یک عنصر کلیدی است؛ چراکه موسیقی متن اصلی، همراه با داستان و خط زمانی‌اش پیش رفته و به گونه‌ای آن را روایت می‌کند. در خیلی از اوقات، این موسیقی توسط یک گروه ارکستر و با انوع زیادی از سازها اجرا می‌شود. 

ساوندترک: ساوندترک به مجموعه‌ای از آثار موسیقایی اطلاق می‌شود که برای پخش در یک فیلم انتخاب شده‌اند. اکثر آن‌ها آهنگ‌هایی هستند که قبلاً ساخته و پخش شده و برای مخاطبان آشنا هستند. برای استفاده از آن‌ها در یک فیلم، گروه تهیه باید مجوزهای لازم را تهیه کنند. گاهی اوقات نیز، با خواننده‌ای قرارداد بسته می‌شود که چند قطعه موسیقی برای فیلم یا سریال بسازد. در این حالت، داستان فیلم و شخصیت‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود. 

موسیقی تم شخصیت: از این نوع موسیقی برای ایجاد کردن انتظار در مخاطب برای یک شخصیت خاص استفاده می‌شود. موسیقی تم شخصیت، زمانی اثرگذار می‌شود که با ظرافت به کار رود. وقتی شخصیت مورد نظر برای اولین بار در فیلم معرفی می‌شود، تماشاگر قطعه موسیقی خاصی که به اصطلاح تم آن شخصیت است را می‌شنود. بعدتر و وقتی که دوباره نیاز به تمرکز بر آن شخصیت است، همان قطعه ظاهر می‌شود. به این طریق، تم موسیقایی هر زمان که لازم باشد آن شخصیت را به مخاطب یادآوری می‌کند. برای مثال، در انیمیشن بالا (UP)، در معرفی شخصیت الی، تم او شنیده می‌شود. بعدها و زمانی که کارل به الی فکر می‌کند، آن قطعه موسیقی، دوباره پخش می‌گردد. به این ترتیب، احتیاجی نیست تا کارل به زبان بیاورد که دلش برای همسر از دست رفته‌اش تنگ شده است. بلکه مخاطب تنها با شنیدن موسیقی متوجه آن احساس می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله، ما سعی کردیم تا مهم‌ترین انواع موسیقی فیلم را که به طور معمول در سینما به کار می‌روند به شما معرفی کنیم. البته لازم است به این موضوع اشاره کنیم که این مبحث گسترده‌تر از آن است که در یک مقاله بتوان به صورت کامل به آن پرداخت. ما در مجله فرواک و در مباحث جداگانه، به هر کدام از این انواع موسیقی پرداخته‌ایم. شما مخاطب گرامی برای مطالعه بیشتر می‌توانید به دسته‌بندی موسیقی در سینمای ما مراجعه نمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید