نورپردازی سه نقطه‌ای چیست؟

0
25

نورپردازی یکی از ضروری‌ترین بخش‌های هر پروژه سینمایی است. بدون انجام درست آن، کار فیلمبرداری با کیفیت غیرممکن می‌شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های انجام نورپردازی، چه برای فیلمبرداری و چه عکاسی، نورپردازی سه نفطه‌ای است. اگر این پرسش در ذهن شما مطرح شده است که نورپردازی سه نقطه‌ای چیست، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.
نورپردازی سه نقطه‌ای نوعی از نورپردازی است که در آن از سه منبع نور برای روشن کردن فضای موردنظر استفاده می‌شود. فاصله، زاویه و شدت نور تابیده شده از هر یک از این منابع، تصویر نهایی را مشخص می‌کنند. هر یک از این عوامل در نوع و محل به وجود آمدن تاریکی و روشنایی و نقاط روشن و سایه بر روی سوژه اثر دارند. نورپردازان حرفه‌ای با استفاده از خلاقیت خود و با تغییر هر یک از این المان‌ها، نتیجه‌ای را که در ذهن دارند بر روی صحنه به وجود می‌آورند.

در نورپردازی سه نقطه‌ای همچنین به طور معمول از سه نوع نور استفاده می‌شود. این سه نوع نور کاربردی در این روش به عبارت زیر هستند:

Key Light (نور کلیدی): این نوع نور در واقع نوری است که از منبع اصلی ما تابانده می‌شود. نور کلیدی در واقع اصلی‌ترین و پر قدرت‌ترین نور است. نور کلیدی است که صحنه را در وهله اول روشن می‌کند. در مرحله بعد، دو نور دیگر و زاویه و فاصله آن‌ها با نور کلیدی مشخص می‌کنند که در کدام قسمت سوژه سایه ایجاد شود. به این گونه نورپردازی سه نقطه‌ای به سوژه عمق می‌بخشد. اما برای حصول این نتیجه، ابتدا می‌بایست که نور اصلی یا کلیدی مناسبی داشته باشیم. به طور معمول، منبع نورکلیدی در زاویه 20 تا 45 درجه‌ای سمت راست یا چپ دوربین قرار می‌گیرد. با این حال باید توجه داشت که بیشتر این قوانین و اعداد و ارقام در زمینه عکاسی کاربرد دارند. در فیلمبرداری‌های سینمایی، نورپردازان با توجه به نظر کارگردان و تصویری که قصد دارند آن را به مخاطب انتقال دهند می‌توانند این چنین قوانین را عوض کنند.

Back Light (نور پشت سر): همان‌گونه که از اسم این نوع از نور مشخص است، نور بک لایت، نوری است که از پشت سر سوژه تابانده می‌شود. نور پشت سر به این منظور به کار می‌رود تا به نسبت پس زمینه برجسته نشان داده شود. این نور در عمق بخشیدن به سوژه نقش بسیار مؤثری دارد؛ چراکه با ایجاد سایه روشن در اطراف جسم سوژه، آن را جدا از تصویر پشت به نمایش می‌گذارد. قاعده رایج در نورپردازی سه نقطه‌ای آن است که منبع نور بک لایت را دقیقاً پشت سر سوژه قرار دهند؛ به گونه‌ای که نور بر گردن او تابیده شود. با این وجود، همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، نورپردازان این اختیار را دارند که قواعد را تغییر دهند. البته، همواره باید به این نکته توجه داشت که منبع نور پشت سر نباید در قاب دوربین به چشم بخورد؛ پس بهتر است آن را در ارتفاع بالاتری قرار دهند.

Fill Light (نور پرکننده): این نوع نور، نوری است که فرعی و مکمل به حساب می‌آید. در واقع وقتی که منبع اصلی ما نور کلیدی را بر سوژه می‌تاباند، سایه‌ها و نقاط تاریک و روشن شدید و تیزی بر آن ایجاد می‌شود. به همین علت، نور پرکننده تابانده می‌شود تا به تنظیم نقاط تاریک و روشن و یا همان کنتراست در نورپردازی سه نقطه‌ای کمک کند. هرچه شدت نور پرکننده بیشتر باشد، تصویر نهایی نرم‌تر و یکنواخت‌تر می‌شود. لازم به ذکر است که از آن‌جایی که این نور، نور فرعی به شمار می‌آید، در شدید‌ترین حالت خود تا حدود 50 درصد منبع نور اصلی، نور دارد.

در نورپردازی سه نقطه‌ای، هر یک از انواع نور ذکر شده، از یک منبع و با فاصله، زاویه و شدت خاصی به صحنه تابانده می‌شود. معمولاً این روش برای روشن کردن یک سوژه مشخص و نه برای کل صحنه به کار می‌رود. این تکنیک رایج نورپردازی در عکاسی، فیلمبرداری و حتی انیمیشن نیز کاربرد دارد و از اساسی‌ترین و پایه‌ترین تکنیک‌ها در کار نورپردازی دانسته می‌شود.

سخن آخر

حرفه نورپردازی، عرصه‌ای بسیار گسترده است و در هنرها و صنایع بسیاری از جمله صنعت سینما و انیمیشن استفاده می‌گردد. نورپردازی سه نقطه‌ای نیز از اولین قدم‌ها برای یادگیری این حرفه است. این نورپردازی برای تأکید و برجسته کردن یک سوژه و جلب توجه مخاطب به آن به کار گرفته می‌شود. به همین جهت، ما سعی کردیم تا در این مقاله به این پرسش که نورپردازی سه نقطه‌ای چیست پاسخ دهیم و کارکرد آن را به صورت خلاصه برای شما بیان کنیم. با این حال، اگر شما مخاطب گرامی علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید، می‌توانید به دیگر مقالات ما در این دسته‌بندی مراجعه فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید