انواع نورپردازی سینما

0
18

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌ها در زمینه فیلمسازی، نورپردازی است که در سینما انواع مختلفی از آن وجود دارد. این حرفه، می‌تواند تأثیر زیادی بر ظاهر فیلم و انتقال احساسات آن به مخاطب را داشته باشد. همچنین از آن برای ایجاد یک فضای خاص، جلب کردن توجه به سوژه‌ها، ایجاد انواع سایه‌ها و کنتراست( تضاد میان رنگ‌ها) و… استفاده می‌کنند. در ادامه، به برخی از انواع نورپردازی سینما اشاره می‌کنیم:

پرکاربرد‌ترین انواع تورپردازی در سینما

اصلی: در نورپردازی سینما، این نور را معمولاً از بالای سر یا از کناره‌ها به سوژه‌ می‌تابانند. از نورپرداز اصلی، جهت روشن کردن صحنه و ایجاد یک پایه برای نورپردازی‌های دیگر استفاده ‌می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که این نور، نور اصلی صحنه است.

فرعی: در سینما، از نورپردازی فرعیبرای ایجاد سایه‌ها و کنتراست در صحنه استفاده می‌کنند. این نور را، معمولاً از زاویه‌های غیرمستقیم به سوژه‌ها می‌تابانند. از این عمل می‌توان برای ایجاد عمق و بُعد دادن به فضا، در سینما استفاده کرد.

تأکیدی: برای جلب کردن توجه به سمت سوژه‌های مورد نظر در سینما از نورپردازی تأکیدی استفاده می‌کنند. این نور، معمولاً از زاویه‌های خاص و با شدت زیاد به سوژه‌ها تابیده می‌شود. از این نورپردازی سینما، می‌توان برای ایجاد حس هیجان یا تنش در صحنه استفاده کرد.

محیطی: در نورپردازی سینما، از این نوع نور، برای ایجاد یک فضای خاص در سینما مثل ایجاد حس آرامش یا حتی ترس استفاده می‌شود. نورپردازی محیطی، عموماً از منابع نوری طبیعی مثل خورشید یا ماه می‌آید.

حرکتی: در نورپردازی سینما، نورهای در حال حرکت را برای ایجاد یک اثر هنری یا خاص در فیلم به‌کار می‌برند. با استفاده از این فرآیند، می‌توان حس هیجان، اضطراب یا ترس را در فیلم نمایان کرد؛ همچنین می‌تواند برای ایجاد جلوه‌های ویژه نیز استفاده شود. برای مثال، از این مدل نورپردازی، می‌توان برای ایجاد جلوه‌های جادویی یا جلوه‌های موجودات فضایی استفاده کرد.

سه نقطه‌ای: یکی از متداول‌ترین انواع نورپردازی سینما، نورپردازی سه نقطه‌ای است. این فرآیند، شامل سه منبع نور اصلیِ کلیدی، پرکننده و نور پس‌زمینه است. نورپردازی سه‌نقطه‌ای یک تکنیک منعطف است که از آن می‌توان برای ایجاد انواع مختلفی ازجلوه‌ها و فضاها‌ی نوری استفاده کرد.برای مثال، از این نوع عمل، برای ایجاد یک فضای رمانتیک، ترسناک یا دراماتیک استفاده کرد. از مزیت‌های این فرآیند می‌توان به ایجاد کنتراست و عمق، ایجاد نورپردازی طبیعی و نورپردازی کنترل شده اشاره کرد.

طبیعی: در این نوع نورپردازی سینما ، از منابع نوری طبیعی مانند نور ماه و خورشید استفاده می‌شود. از نورپردازی طبیعی، برای ایجاد یک فضای واقعی و باورپذیر در فیلم، می‌توان استفاده کرد. این فرآیند به دلایلی مثل شرایط آب و هوایی و زمان روز، که بر ظاهر نورپردازی اثر گذار است، می‌تواند پر از چالش باشد. بنابراین، فیلمسازان باید از ابزارهایی مانند گرین‌اسکرین( پرده سبز) یا پرده‌های آبی برای کنترل نورپردازی طبیعی استفاده کنند.

مصنوعی: بدیهی است کهدر این نوع نورپردازی سینما، از منابع نوری مصنوعی، مثل نور‌های استودیویی، تنگستن، فلورسنت و حتی ال‌ای‌دی‌ها استفاده می‌شود. این عمل، می‌تواند برای کنترل کامل روشنایی ظاهر فیلم استفاده شود. نورپردازی مصنوعی، انعطاف‌پذیری زیادی دارد و می‌تواند برای ایجاد انواع مختلفی از فضاهای سینمایی استفاده شود. فیلمسازان می‌توانند از نورپردازی مصنوعی برای ایجاد یک فضای خیالی، سورئال یا یک فضای کاملاً متفاوت از واقعیت استفاده کنند.

رنگی: در نورپردازی سینما، برای ایجاد فضاهای خاص در یک فیلم، مثل ایجاد حس هیجان، غم، ترس، تنش، تمرکز و… با  علم بر مبحث رنگ‌شناسی، روانشناسی رنگ‌ها و تأثیر رنگ بر احساسات مخاطب از نورپردازی رنگی استفاده می‌شود. همچنین این نوع نورپردازی، برای ایجاد جلوه‌های ویژه نیز کاربرد دارد. برای مثال، از نورپردازی رنگی می‌توان برای ایجاد جلوه‌های آتش‌سوزی، انفجار یا جلوه‌های فضایی استفاده کرد.

نقطه‌ای: یک تکنیک نورپردازی سینما است که در آن از یک یا چند منبع نوری نقطه‌ای برای روشن کردنو برجسته کردن ویژگی‌های ظاهری سوژه استفاده می‌شود. این تکنیک می‌تواند یک نور قوی و متمرکز ایجاد کند؛ در این نوع نورپردازی باید به دو عامل شدت نور و زاویه آن توجه شود.

خطی: نتیجه استفاده از این تکنیک نورپردازی سینما، نوری ملایم و یکنواخت است. نورپردازی خطی، برای ایجاد جلوه‌ای طبیعی در صحنه‌های روز و خارج از منزل، جلوه‌های پر زرق و برق در صحنه‌های فانتزی کاربرد دارد؛ همچنین برای برجسته کردن سوژه در پس‌زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع طراحی نور از یک یا چند منبع نور خطی استفاده می‌کنند که دو عامل زاویه نور و جهت آن بسیار اهمیت دارد.

سخن آخر

خوب است بدانیم که نورپردازی، یک هنر است. یک طراحی نور خوب، می‌تواند تأثیر زیادی بر ظاهر، احساسات فیلم و همچنین انتقال آن‌ها به مخاطب داشته باشد. ما در این مقاله سعی داشتیم، شما را با برخی از انواع پرکاربرد نورپردازی سینما آشنا کنیم. با این حال می‌توانید برای آگاهی بیشتر از این هنر پرارزش در سینما به مجله‌ی فرواک مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید