چگونگی انتخاب گوینده

0
18

کار دوبلاژ فیلم یا همان صدابازیگری، بیش از هر چیز دیگری به توانایی‌ها و خلاقیت گویندگان بستگی دارد. با این حال، انتخاب گوینده مطابق با هر شخصیتی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت دوبله هر اثر به شمار می‌رود. ممکن است که صداپیشه‌ای صدای بسیار دلنشینی داشته و از تجربه بالایی نیز برخوردار باشد. اما اگر صدایش با ژانر، سبک و ویژگی‌های کاراکتر هماهنگ نباشد، در نهایت نتیجه کار دوبله، طبیعی و باورپذیر نخواهد بود. پس چگونگی انتخاب گوینده برای هر شخصیت فیلم از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌رود که هر مدیر دوبلاژ باید به آن توجه کند.

برای انتخاب یک دوبلور مناسب، عواملی دخیل هستند که در ادامه مقاله تعدادی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • ژانر اثر: گوینده‌ای که برای یک مستند درنظر گرفته می‌شود، قطعاً باید با گوینده فیلم سینمایی یا یک کتاب صوتی متفاوت باشد. در آثار مستند، گوینده‌ای مد نظر است که توانایی روایت به صورت جذاب و البته آموزشی را داشته باشد؛ در حالی‌که دوبلورهای آثار سینمایی، باید شخصیت‌سازی و هماهنگ بودن با حرکات دهان بازیگران را مدنظر قرار دهند. در کتاب صوتی نیز گوینده‌ای مناسب تلقی می‌شود که بتواند با شیوه درست بیان، به شنوندگان در تصور کردن کتاب کمک کند.
 • شخصیت‌ها: انتخاب گوینده برای صداپیشگی در یک پروژه، تقریباً شبیه به انتخاب بازیگر برای اثری سینمایی است. با این تفاوت که، کارگردان فیلم، بازیگرهایش را بر اساس طرحی که در ذهن دارد انتخاب می‌کند و آزادی عمل بیشتری دارد. در کار دوبله اما، مدیر دوبلاژ باید متناسب با فیلمی که در زبان اصلی خودش وجود دارد، به انتخاب بپردازد.
 • باید توجه داشت که دوبلوری که می‌خواهیم آن را انتخاب کنیم به جای چه شخصیتی حرف خواهد زد؛ آیا صدا و لحن دوبلور، با آن شخصیت همخوانی دارد؟ آیا قبل از آن، تجربه دوبله برای شخصیت‌های مشابه را داشته است؟ آیا این شخصیت، مناسب‌ترین نقشی است که می‌توان به دوبلور انتخاب‌شده داد؟ با در نظر گرفتن این سؤال‌ها و سؤال‌های گسترده‌تر می‌توان مناسب‌ترین تصمیم را اتخاذ کرد.

 • طیف (range) صدا: صداپیشگان مختلف، طیف صداهای مختلفی نیز دارند. ممکن است که دوبلوری به راحتی بتواند صدای خود را تغییر داده و در سن، جنسیت و لهجه‌های مختلفی صحبت کند؛ از طرفی هم امکان دارد که گوینده دیگری طیف صدای کمتری داشته و معمولاً یک تیپ شخصیت را به خوبی بازی کند. البته این موضوع به این معنی نیست که شما حتماً می‌بایست گوینده اول را برای دوبله در پروژه‌تان انتخاب کنید! ممکن است تیپی که دوبلور دوم به خوبی قادر به به‌وجود آوردن آن است برای کار شما کاملاً مناسب باشد. با این حال، این ویژگی، چیزی است که در انتخاب گوینده باید به آن دقت کرد. نمی‌توان از یک دوبلور، توقع تولید صدا و شخصیتی خارج از طیف صوتی‌اش را داشت.
 • تجربه: واضح است که در انتخاب هر فردی برای هر موقعیت شغلی، تجربه آن فرد را در نظر می‌گیرند. حرفه صدابازیگری نیز از این قاعده مستثنی نیست. طبیعتاً مدیران دوبلاژ، دوبلورهایی را ترجیح دهند که در این حرفه ثابت‌شده‌اند. به همین دلیل اکثر آن‌ها سعی دارند تا از تجربه و هنر اسامی بزرگ و اساتید نام آشنا در پروژه هایشان استفاده کنند. در ادامه مقاله، کمی بیشتر به این موضوع پرداخته‌ایم.
 • دوبلورهایی که از قبل برای نقش‌شان انتخاب شده‌اند!

  در تاریخ دوبله ایران، صداهای بسیاری بوده‌اند که با بازیگر یا شخصیت خاصی گره خورده‌اند. تاجایی که مخاطبان فارسی‌زبان سینما، هر کدام از آن بازیگران را تنها با صدای گوینده آن به یاد می‌آورند. صدای این دوبلورها به اندازه‌ای با بازیگران یا آن شخصیت‌ها تطابق دارند که در بسیاری از موارد، مخاطبان صدای آن‌ها را به صدای خود بازیگران و دیگر صداپیشگان ترجیح می‌دهند. از این صداهای خاطره‌انگیز هنر دوبله سینما می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:

 • خسرو خسروشاهی – آلن دلون
 • احمد رسول‌زاده – محمدعلی کشاورز
 • ناصر طهماسب – سری فیلم‌های هارولد لوید
 • سخن پایانی

  در نهایت، باید این‌گونه بیان کرد که در پروسه انتخاب گوینده، فاکتور‌های بسیاری نقش دارند. این انتخاب، واقعا هم باید با وسواس و دقت هر چه تمام‌تر صورت گیرد. چرا که بهترین صدابازیگران نیز در نقش اشتباه، می‌توانند کل فیلم دوبله‌شده را به نابودی بکشانند. صدا در تجربه مخاطبان از اثر، بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل هم باید در فرآیند صدابرداری و صداگذاری دقت بالایی به خرج داده شود. این توجه در زمینه دوبله باید حتی بالاتر باشد؛ چراکه طبیعی جلوه دادن فیلم، به گونه‌ای که مخاطب احساس کند صدای دوبلورها همان صدایی است که بازیگران با آن صحبت می‌کنند، باید در اینجا انجام شود. در نتیجه، چگونگی انتخاب گوینده مناسب، روندی حیاتی برای اثر دوبله شده به حساب می‌رود. مخاطبان گرامی، شما می‌توانید برای مطالعه عمیق‌تر در زمینه دوبلاژ فیلم به دسته‌بندی آن در مجله فرواک مراجعه کنید.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید