دوبلور یا گوینده کیست؟

0
21

دوبلور همان گوینده است که صداپیشه‌ یا صدابازیگرنیز نامیده‌ می‌شود. وظیفه اصلی دوبلور، تولید صدا برای شخصیت‌های مختلف یک فیلم یا انیمیشن است. صدابازیگری رشته‌ای چالش‌برانگیز و پر‌ارزش است که به ترکیبی از استعدادها و مهارت‌ها نیاز دارد. دوبله، به هنرمندان اجازه می‌دهد تا از صدای خود برای زنده کردن داستان‌ها، شخصیت‌ها و ارائه آثار به مخاطبان زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف استفاده کنند. علاوه بر آن، دوبلور‌ها، بازیگرانی حرفه‌ای هستند که با صدای خود به جهت خلق شخصیت‌، روایت داستان و برقراری ارتباط نقش‌آفرینی می‌کنند.

وظایف یک دوبلور

یک صدابازیگر وظایف متعدد و مختلفی دارد که به موقعیت و حوزه کاری او بستگی دارد. صداپیشگان این امکان را دارند که در حوزه‌های مختلفی همچون رادیو، تلویزیون، پادکست‌ها، سمینارها، کتاب‌های صوتی و از همه مهم‌تر در صنعت سینما و انیمیشن به فعالیت بپردازند.

با این حال، وظایف کلی گویندگان را می‌توان در موارد زیرخلاصه کرد:

• خواندن متن: یک گوینده باید قادر باشد متن‌ها را به صورت صحیح و قابل فهمی بخواند. این شامل تلفظ صحیح کلمات و جملات، نمودارهای مناسب و بیان با احساس است. به همین علت، تقویت مهارت بیان در این حرفه نیز بسیار کاربردی است. ما در این مقاله تعدادی از ویژگی صدابازیگران را برای شما مخاطب گرامی گردآوری کرده‌ایم.

•استفاده از صدا: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که دوبلورها باید از آن بهره‌مند باشند، داشتن صدایی دلنشین است. آن‌ها باید از صدایی برخوردار باشند که با استفاده از آن بتوانند به شخصیت‌پردازی و ادای دیالوگ‌ها بپردازند.

•هماهنگی با حرکات دهان بازیگران: برخی مواقع به‌خصوص در مورد برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌ها، هماهنگی یا به اصطلاح سینک بودن صدای دوبلور با حرکات دهان بازیگر نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. این هماهنگی کار دوبله را برای مخاطبان واقع‌گرایانه و دلپذیرتر می‌کند.

•بیان داستان: برای صداپیشگان که در حوزه تعریف داستان‌ها و روایت‌ کردن فعالیت می‌کنند، توانایی بیان داستان‌های جذاب، با لحنی طبیعی بسیار مهم است.

•ارائه درست اطلاعات: در برخی موارد، ممکن است گوینده، نقش خبرنگار یا مجری خبر را نیز داشته باشد. پس او باید در ارائه درست اطلاعات به مخاطبان توانا باشد.

مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در حرفه صداپیشگی

علاوه بر وظایفی که در بالا برای یک دوبلور ذکر کردیم، مهارت‌هایی نیز وجود دارد که برای آشنایی با این عرصه باید آن‌ها را بشناسید. از جمله مهم‌ترین این مهارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهارت تجزیه و تحلیل متن و شخصیت‌ها: دوبلورها معمولاً متن اثری که قرار است به دوبله آن بپردازند را با دقت خوانده و تفسیر می‌کنند. این کار به این سبب انجام می‌شود که لحن احساسی، انگیزه و ویژگی شخصیت و نقش آن‌ها در فیلم را درک کنند. به همین دلیل، صدابازیگران می‌بایست توانایی درک و تحلیل خود را تقویت کرده تا در هنگام دوبله شخصیت مورد نظر، بهترین تصمیم‌ها را بگیرند.

تکنیک آوازی قوی: صداپیشگان باید تسلط قوی بر صدای خود داشته باشند؛ چراکه آن‌ها بتوانند زیر و بم، طنین و حجم صدایشان را کنترل کنند. صدابازیگر‌ها همچنین باید صداها و جلوه‌های مختلفی مانند بر تکنیک‌های زیر لب زمزمه کردن، فریاد کشیدن و ایجاد لهجه‌های مختلف تسلط داشته باشند.

مهارت‌های بازیگری عالی: همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، شغل صداپیشگی به نحوی یک نوع بازیگری به حساب می‌رود. بر این اساس است که به افراد مشغول در این کار نام صدابازیگر را نیز داده‌اند. پس طبیعی است که  نیاز باشد آن‌ها در تجسم شخصیت‌ها و انتقال احساسات از طریق صدای خود ماهر باشند. یک دوبلور همچنین باید بتواند اجراهای خود را بداهه و مطابق با نیازهای پروژه تطبیق دهد.

تطبیق صدای خود با ژانرها و شخصیت‌های مختلف: صداپیشگان ممکن است روی پروژه‌های مختلفی کار کنند. آن‌ها ممکن است به جای شخصیتی در یک درام جدی دیالوگ‌ گفته یا شخصیتی سخیف در یک اثر طنز را به تصویر بکشند. طبیعتاً صدای این دو شخصیت نمی‌تواند یکی باشد. این هنر دوبلور است که با توجه به ژانر و سبک پروژه و ویژگی‌های کاراکتر صدا و لحن خود را تغییر دهد. البته که استادان دوبله ایرانی در این کار بی‌نظیر هستند. از بهترین مثال‌ها برای این موضوع می‌توان به دوبله فیلم سینمایی دیدی و ارثیه فامیلی اشاره کرد که حسین عرفانی در این فیلم به جای 7 شخصیت مجزا صداپیشگی کرده است.

برخی از صدابازیگران معروف ایرانی

هنر دوبله در ایران بسیار برجسته وحائز اهمیت است. در واقع، دوبلورهای ایرانی بارها و بارها در سطح بین المللی مورد تحسین هنرمندان و سینماگران بوده‌اند. صدابازیگران ایرانی با صداهای زنده و دلنوازشان، همواره در خلق دوباره شخصیت‌های به‌یاد‌ماندنی سینما، برای مخاطبان فارسی زبان هنرنمایی کرده‌اند؛ تا جایی که بسیاری از این شخصیت‌ها تنها با صدای این عزیزان در ذهن ما نقش بسته‌اند. از بزرگترین نام‌ها در این حوزه می‌توان به منوچهر والی‌زاده، خسرو خسروشاهی، چنگیز جلیلوند، مریم شیرزاد، ناصر طهماسب، حسین عرفانی، ژاله علو، جلال مقامی، زهره شکوفنده، منوچهر اسماعیلی، مینو غزنوی، ناصر ممدوح و سعید شیخ‌زاده اشاره کرد.

سخن آخر

برای تبدیل شدن به یک صدابازیگر خبره، باید بدانید که چگونه صدای خود را کنترل کنید و طوری پیش بروید که انگار روی صحنه نمایش هستید تا یک ارائه معقول ارائه دهید. اگر صدای باورنکردنی و توانایی های بازیگری خوبی دارید، می توانید وارد حرفه صداپیشگی شده و به یک صداپیشه موفق تبدیل شوید. حال اگر شما عزیزان علاقه‌مند هستید که درباره‌ی این هنر پرارزش بیشتر بدانید، می‌توانید به سایر مقالات تخصصی ما درباره این حوزه در مجله فرواک بپردازید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید