فرق کارگردان و تهیه‌کننده

0
28

وقتی نوبت به ساختار هر پروژه یا کسب و کار بزرگی می‌رسد، بهتر است کار یا وظایف را به صورت مناسبی تقسیم کنید؛ به بیانی دیگر، می‌توانید سلسله مراتبی از نقش‌ها را به وجود آورید. عرصه سینما و تئاتر نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ در هر پروژه سینمایی یا نمایشی، وظایف و مسئولیت‌ها به تناسب بین عوامل مختلفی تقسیم می‌شود. در پشت صحنه تئاتر یا سر صحنه فیلمبرداری، کار هر‌کس از قبل مشخص است. این موضوع شامل تهیه‌کننده و کارگردان نیز می‌شود. در واقع فرق کارگردان و تهیه‌کننده بیشتر از هرچیز به وظایف آن‌ها برمی‌گردد. هر کدام از این نقش‌های مهم و کلیدی، وظایف مستقل به خود را دارند که برای انجام آن‌ها مهارت‌های خاصی مورد نیاز است.

قبل‌تر و در مقاله‌های دیگر، به وظایف کارگردان و تهیه‌کننده به صورت جداگانه پرداخته‌ایم. به طور کلی، می‌توان گفت وظایف کارگردان شامل تجزیه و تحلیل متن، بوجود آوردن ایده کلی پروژه، انجام بررسی‌های اولیه و بررسی‌های نهایی، هدایت بازیگران و گروه فیلمبرداری و شرکت در فرآیند انتخاب عوامل و دست‌اندرکاران می‌شود. از طرفی دیگر، از وظایف یک تهیه‌کننده می‌توان به تعیین کردن بودجه پروژه، استخدام عوامل ساخت اثر، برنامه‌ریزی برای بازاریابی، تبلیغات و همینطور مدیریت مراحل تولید اشاره کرد.
پیش‌تر گفته شد که تجربه و مهارت‌هایی که برای هر کدام از این نقش‌ها مورد نیاز است نیز با یکدیگر فرق دارند. در کارنامه یک کارگردان، آن چیزی که به آن توجه می‌شود و به چشم می‌آید، قدرت به تصویر کشیدن متن است؛ تا چه اندازه توانسته روایت و درون‌مایه فیلمنامه یا نمایشنامه‌ اثر را با موفقیت و به خوبی به مخاطب خود برساند؛ تا چه میزان با مخاطب خود ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را راضی نگه داشته است. به بیانی دیگر، قدرت تحلیل و هدایت یک کارگردان و دانش هنری او، آن چیزی است که اهمیت دارد.

از طرفی دیگر، تجربه‌ای که یک تهیه‌کننده به آن نیاز دارد، بیشتر کسب و کار محور است تا هنری؛ برای مثال یک تهیه‌کننده خوب، به طور معمول کسی است که دایره ارتباطی بزرگتری در صنعت سینما داشته و با سرمایه‌گذاران بیشتری در ارتباط باشد. در واقع، نقطه تفاوت دیگری که می‌توان بین یک تهیه‌کننده و یک کارگردان در نظر گرفت، فرق در نوع ارتباطات آن‌ها است. همانطور که گفته شد، تهیه‌کننده نیاز دارد تا با سرمایه‌گذاران، مدیران سینمایی و پخش‌کنندگان فیلم به طور مناسبی ارتباط برقرار کند. این در حالی است که کارگردان بیشتر با عوامل خود فیلم در ارتباط است. عواملی همچون طراحان صحنه و لباس، گروه فیلمبرداری و نورپردازی، تدوینگر و… .
در ادامه، می‌توان گفت که حضور کارگردان از ابتدای کلید خوردن پروژه و تا پایان آن الزامی است. چراکه او به عنوان مدیر هنری پروژه، باید دورنمایی برای اثر در نظر بگیرد و مطمئن شود تا هر مرحله طبق آن دورنما پیش برود. این قضیه برای تهیه‌کننده فرق دارد. یک تهیه‌کننده ممکن است در هر مرحله از کار وارد پروژه شده و به کمک گروه سازنده بیاید.

پس با توجه به موارد ذکر شده، فرق اصلی بین یک تهیه‌کننده و یک کارگردان این است که یک تهیه‌کننده مؤلفه‌های تجاری ساخت فیلم را اداره می‌کند. این در حالی است که کارگردان بیشتر به جنبه‌های خلاقانه کل اثر توجه دارد. همچنین لازم به ذکر است تهیه‌کننده حق این را دارد که نظرات و انتقاداتش را ارائه دهد یا پیشنهاداتی در رابطه با عناصر خلاقانه مطرح کند؛ البته این‌ها شامل نقش اصلی او، که بیشتر به تدارکات و بحث‌های مالی مربوط است، نمی‌شوند.
به طور مشابه، یک کارگردان ممکن است در تصمیم‌گیری درباره جنبه‌های لجستیکی خاصی، مانند برنامه‌ریزی روزهای فیلمبرداری و مدیریت خلاقانه بودجه نقش داشته باشد. پس می‌توان گفت نقش‌های آن‌ها، با همه فرقی که دارند، گاهی اوقات می‌توانند با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. با این وجود، وظیفه یک تهیه‌کننده این است که پشتیبانی‌های مالی و غیرمالی مورد نیاز را فراهم کند؛ این پشتیبانی‌ها، به منظور اینکه کارگردان بتواند دورنمایی که برای اثر در نظر دارد را عملی کند، صورت می‌گیرند.

سخن آخر

به طور خلاصه، یک تهیه‌کننده عمدتاً مسئول مدیریت جنبه‌های پشت صحنه تولید یک اثر است. از طرف دیگر، یک کارگردان بیشتر مسئول عناصر خلاقانه همان اثر است. با وجود همه این فرق‌ها، هر دو این نقش‌ها برای موفقیت و تولید فیلم، ضروری است و به مجموعه‌ای منحصر به فرد از مهارت‌ها و تجربه‌ها نیاز دارد. در این مقاله، ما تلاش خود را بر این داشتیم تا فرق کارگردان و تهیه‌کننده در کارهای نمایشی را برای شما مشخص کنیم. در ادامه، برای مطالعه و آشنایی بیشتر با این دو حوزه و مهارت‌های لازم برای فعالیت در آن‌ها، شما می‌توانید به دسته‌بندی‌هایشان در مجله فرواک مراجعه فرمائید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید