وظایف کارگردان چیست؟

0
26

همان‌طور که قبل‌تر هم گفته شده، کارگردان برای اثر مثل یک ناخدا برای کشتی می‌ماند؛ همان‌طور که بدون ناخدا یک کشتی به مقصد نرسیده و یا غرق می‌شود، بدون کارگردان نیز فیلم یا تئاتر خوبی حاصل نخواهد شد. کارگردان، چه کارگردان سینما باشد و چه تئاتر، وظایف متعدد و زیادی دارد که برای تحقق هدف نهایی کار، باید آن‌ها را به خوبی انجام دهد. در ادامه این مقاله ما به طور مختصر بیان می‌کنیم که وظایف کارگردان چیست. البته، ما تنها به تعدادی از مسئولیت‌های این حرفه می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه کارگردانی، شما می‌توانید به دسته‌بندی‌های آن در مجله فرواک مراجعه نمائید.

تجزیه و تحلیل متن

اولین وظیفه‌ای که می‌توان برای یک کارگردان در نظر گرفت، خواندن و تفسیر کردن نمایشنامه یا فیلمنامه است. چه نویسنده متن حاضر باشد و چه نه، از وظایف کارگردان است که متن را به خوبی مطالعه کرده و آن را با دورنمایی که برای اثر در نظر دارد تطبیق دهد. به همین دلیل است که کارگردان باید با گروه نویسندگی تعامل نزدیکی داشته باشد تا به یک نقطه مشترک در نظراتشان برسند. تجزیه و تحلیل متن در این تعامل، عاملی کلیدی برای ارتباط هر چه بهتر بین نویسنده و کارگردان است.

بوجود آوردن ایده کلی پروژه

کارگردان، مسئول شکل دادن به لحن کلی اثر است؛ او باید تعامل نزدیکی با تهیه‌کننده و سایر عوامل داشته باشد تا بتواند انسجام معنایی و زیبایی‌شناسانه فیلم یا نمایش را ایجاد و حفظ کند. او یک دورنمای کلی برای فیلم در نظر گرفته و همه عناصر و عوامل موجود را با آن دورنما و ایده تطبیق می‌دهد. این دورنما شامل لحن، ظاهر و احساس فیلم و درون‌مایه اصلی آن می‌شود.

بررسی‌های اولیه

پیش از شروع کار و قبل از فرآیند فیلمبرداری، کارگردان نیاز است بررسی‌های لازم را به عمل آورد. این بررسی‌ها، که از مهم‌ترین وظایف کارگردان هستند، به این سبب انجام می‌شود تا او از آماده بودن شرایط برای ساخت اثرش اطمینان حاصل کند. به عنوان مثال، کارگردان می‌بایست که مکان‌های فیلمبرداری یا همان لوکیشن‌ها را معین و بررسی کند؛ یا آنکه به کمک برنامه‌ریز و تیم تولید، برای تدوین بودجه و زمان‌بندی پروژه بپردازد. برنامه‌ریزی، برای فرآیند کلی ساخت اثر نمایشی یا حتی تک تک پلان‌ها نیز باید با نظر و تأیید کارگردان صورت بگیرد. برای برنامه‌ریزی هر پلان، گروه‌های مختلف مثل گروه صحنه، گریم، نور و مهم‌تر از همه فیلمبرداری باید با کارگردان تبادل نظر کرده و به اشتراک برسند.

انتخاب عوامل و دست‌اندکاران

کارگردان، با توجه به دورنما و لحنی که برای اثرش برگزیده است، می‌تواند در انتخاب عوامل، به تهیه‌کننده کمک کند. نظرات کارگردان به خصوص در جهت انتخاب عوامل کلیدی مانند بازیگران، گروه طراحی صحنه و یا موسیقی و تدوین، قطعاً در نظر گرفته می‌شود. همچنین برای انتخاب بازیگر، کارگردان می‌تواند تست‌های بازیگری برگزار کند یا با مدیران بازیگران مطرح صحبت کند.

هدایت بازیگران و گروه فیلمبرداری

مدیریت کلی افراد در هر بخش، به خصوص گروه‌های بازیگری و فیلمبرداری از وظایف کارگردان است. کارگردان، به عنوان ناخدای کشتی، باید اطمینان حاصل کند که کار این عوامل همه در جهتی که باید در حال حرکت است؛ در جهت رسیدن به مقصدی که او برای اثر در نظر دارد. پس مواردی از قبیل بازی بازیگران، قاب‌بندی‌های تصویربرداری و محل قرارگیری دوربین‌ها باید تحت نظر او صورت بگیرد. کارگردان همچنین می‌بایست که به بازیگران درباره نقش آفرینی‌شان بازخورد بدهد و در صورت نیاز اصلاحشان کند.

بررسی‌های نهایی

وظایف کارگردان بعد از اتمام فیلمبرداری و در مرحله پس‌تولید نیز ادامه دارد. کارگردان به صورت نزدیکی با تدوینگر در تعامل است. آن‌ها با کمک یکدیگر، فیلم‌های خام را کنار هم قرار داده و با استفاده از هنر تدوینگر، به یک اثر یکپارچه و منسجم تبدیلش می‌کنند. کارگردان در این مورد ممکن است نظراتی درباره اینکه کدام نماها حتماً باید در نسخه نهایی گنجانده شوند و تغییر بین صحنه‌های مختلف به چه شکل رخ می‌دهد، داشته باشد؛ نظرات او از این جهت حائز اهمیت است که کارگردان کسی است که ایده اصلی را در ذهن دارد و می‌تواند تمام این جزئیات را از آن فیلتر عبور دهد.
در بررسی‌های نهایی، او همچنین به مواردی همچون، صدا و موسیقی نیز توجه می‌کند. کارگردان در انتخاب موسیقی فیلم با آهنگساز همکاری کرده و پس از بررسی نمونه اولیه‌های بسیار، قطعه‌هایی را که با فیلم همخوانی بیشتری دارند، برمی‌گزیند. در نهایت، او برش نهایی را نیز بررسی کرده و تغییرات نهایی لازم را نیز بر روی قسمت‌هایی همچون تدوین، صدا و موسیقی و جلوه‌های ویژه اعمال می‌کند.

سخن آخر

در آخر می‌توان گفت که کارگردانی، چه کارگردانی یک نمایش باشد و چه فیلم، حرفه‌ای چالش‌برانگیز و پر از زحمت است. دایره وظایف کارگردان، بزرگ‌تر از آن است که بتوان آن را در یک مقاله گنجاند؛ با این حال، ما سعی کردیم تا شما را با تعدادی از اصلی‌ترین آن‌ها آشنا کنیم. در واقع در این مقاله، ما پاسخ مختصری به سوال وظایف کارگردان چیست؟ دادیم. البته، همانطور که گفته شد، این عرصه بسیار گسترده است و مانند هر هنر دیگری همواره از بند بایدها و نبایدها و کلمات روی صفحه فراتر می‌رود. این مقاله فقط سعی داشته تا پیش‌زمینه‌ای برای آشنایی و مطالعه بیشتر و عمیق‌تر شما مخاطبان گرامی را فراهم کرده باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید