چند مهارت برای تقویت بازیگری

0
18

در طول چهارصد سال گذشته بازیگری تکامل بسیاری زیادی یافته است؛ بررسی علت این تغییر‌ و تکامل مبحث بسیار گسترده‌ای است. ریشه آن می‌تواند به تغییر سلیقه مخاطبان و پیشرفت حرفه بازیگری برگردد. برای بررسی دقیق‌تر این مبحث می‌توانید به مقالات تخصصی مجله فرواک مراجعه کنید. در ادامه قصد داریم تا به چند مهارت برای تقویت بازیگری و پیشرفت در این حوزه بپردازیم.

نکات مهم تقویت بازیگری

 • کلیدی‌ترین نکته برای تقویت بازیگری همان ارتباط با شخصیت و درک درست شما از آن است. کارگردانی اصولی می‌تواند کمک بسیاری به شخصیت‌پردازی صحیح کند. بدون شخصیت‌پردازی درست، بازیگر به اندازه‌ای که باید به نقش داستان نزدیک نخواهد شد.
 • تحقیق و تحلیل نقش یک مهارت برای تقویت بازیگری است که باعث بهبود کیفیت عملکردتان می‌شود. تحقیق و پژوهش درباره داستان، شخصیت و پیچیدگی‌های متن از نیاز‌های اساسی بازیگر است. برای مثال برای بازی کردن در نقش یک معلم، شما نیاز دارید تا با شرایط شغلی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی معلم‌ها آشنا باشید. البته قطعاً همه معلم‌ها مانند هم نیستند و برای دور شدن از حرکت‌های کلیشه‌ای بهتر است در حوزه‌های مختلفی تحقیق را ادامه دهید؛ مثلاً می‌توانید به طیف گسترده‌ای از معلمین در شرایط متنوع بپردازید.
 • از دیگر مهارت‌ها برای تقویت بازیگری این است که بازیگری نیاز به جسارت دارد. بسیاری از بازیگران حتی با تجربه‌ترینشان، تصدیق می‌کنند که وقتی برای اولین بار با نقش مواجه شدند مطلقاً نمی‌دانستند چه کاری انجام دهند. در مرحله اول این اتفاق برای بازیگر وحشتناک و هولناک به نظر می‌رسد؛ اما پس از آن، از طریق مرور نقش است که نمایشنامه خود را آشکار می‌کند و تکرار و تمرین، فهم بازیگر را از شخصیت داستان عمیق‌تر می‌کند.
 • یکی دیگر از مهارت ها برای تقویت بازیگری، آشنایی با نقش پیشنهاد شده به بازیگر،این است که او باید به پرسش‌هایی بنیادین پاسخ دهد. از منِ شخصیتتان بپرسید؛ چه کسی هستی؟ شغلت چیست؟ چند سال داری؟ موقعیت اجتماعی و طبقه اقتصادیت چیست؟ این پرسش ها در روند شخصیت‌شناسی خیلی کمک‌کننده هستند. بازیگر با توجه به متن داستان و نظرات کارگردان، به این پرسش‌ها پاسخ داده و سعی می‌کند تا به نقش نزدیک شود.
 • تخیل نیز یکی از مهارت‌های مؤثر برای تقویت بازیگری درزمینه تجربه احساسی بازیگر است. تخیل به بازیگر کمک می‌کند تا خود را به جای نقش گذاشته و در دنیای او زندگی ‌کند. علاوه بر این تخیلات بازیگر به او اجازه سفر در داستان و درگیر شدن با پیچ و خم‌های آن را می‌دهد.
 • تقویت بدن و بیان نیز از راه‌کار‌ها و مهارت‌ها اساسی برای تقویت بازیگری است. بازیگر بدون بیان درست و زبان بدن اصولی و متناسب در ایفای درست نقش با شکست مواجه خواهد شد. علاوه بر این تسلط بر احساسات و حواس پنج‌گانه از نکات اصولی در بازیگری به شمار می‌روند. درواقع تمرینات حسی، بدن و بیان به فعالیت‌های روزمره و روزانه یک بازیگر حرفه‌ای بدل می‌شوند. در حقیقت بازیگر پس از تمرین‌های بسیار به درست شنیدن، دیدن جزئیات، دقت و تمرکر بر محیط و… عادت می‌کند. عادت کردن به این تمرینات است که باعث می‌شود، او کنترل و تسلط فراوانی بر احساسات و نحوه بروز دادن یا ندادنشان داشته باشد.
 • یکی دیگر از مهارت‌ها تقویت بازیگری به بررسی و تحلیل نمایشنامه می‌پردازد. درک بازیگر از متن داستان و درک تمامی اجزا و علت و معلول‌های آن منجر به عملکرد دقیق‌تر بازیگر می‌شود. بازیگر تنها به درک شخصیت و نقش خودش نیاز ندارد. او باید تمام شخصیت‌های اصلی و فرعی داستان را مورد بررسی قرار دهد. ارتباط شخصیت‌ها در روند داستان و روایت درست آن بسیار تأثیر‌گذار است. البته بازیگر در فهمیدن و تحلیل اصولی نمایشنامه تنها نیست. کارگردان و نویسنده در جلسات دورخوانی به فهم بازیگران از نقش‌ و داستان کمک بسیاری می‌کنند.
 • حرف آخر

  بازیگری فعالیتی پیچیده و بسیار وسیع است. این حرفه نیازمند تمرین‌های فراوان بدنی و ذهنی است. برای ورود به این حرفه علاوه بر مطالعات گسترده می‌توانید به صورت تجربی یا آکادمیک با گروه‌های هنری آشنا شده و شروع به فعالیت کنید. ما در این مقاله به تعدادی مهارت برای تقویت بازیگری اشاره کردیم، درصورت علاقه‌مندی، شما عزیزان به این حوزه می‌توانید به مقالات تخصصی و جامع مجله فرواک نیز مراجعه کنید.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید